Reklama

Puścisz dziecko do szkoły 1 września? Jeśli nie - grozi ci nawet 10 tys. złotych kary

Opublikowano:
Autor:

Puścisz dziecko do szkoły 1 września? Jeśli nie - grozi ci nawet 10 tys. złotych kary - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pandemia koronawirusa spowodowała dyskusję na temat organizacji roku szkolnego. Jak wynika z sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", jedna trzecia Polaków uważa, że nie powinien rozpocząć się wraz z nadejściem 1 września. Tymczasem za nieposłanie dziecka do szkoły grozi wysoka grzywna.

Sondaż przeprowadziła agencja SW Research. Wynika z niego, że 43,1 proc. Polaków uważa, że 1 września rok szkolny powinien rozpocząć się w formie tradycyjnej. Przeciwnego zdania jest 33,3 proc. badanych. Opinii w tej sprawie nie ma zaś 23,6 proc. respondentów.

Tymczasem "Rzeczpospolita", powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pisze, że "rodzic może zostawić dziecko w domu tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej - na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą". W innym przypadku działanie rodziców może być odebrane jako brak realizacji obowiązku szkolnego. Wówczas mogą ponieść konsekwencje wynikające z art. 42 prawa oświatowego, realizowane w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepis ten mówi, że w razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka (7-18 lat) w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE