reklama
reklama

Radny pomaga i apeluje: "Jeden dawca osocza może pomóc trzem chorym"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radny pomaga i apeluje: "Jeden dawca osocza może pomóc trzem chorym" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTerapia osoczem ozdrowieńców uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych przy zakażeniach wirusowych. Zawarte w nim przeciwciała neutralizują koronawirusa i pozwalają szybciej pokonać infekcję covid-19. Swoje osocze oddał radny miejski Robert Feliniak, który w październiku przeszedł zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
reklama

14 października Robert Feliniak, za pomocą mediów społecznościowych, poinformował, że jego test na covid-19 okazał się pozytywny. Na szczęście rajca przeszedł zakażenie bez większych komplikacji. Teraz sam zachęca innych ozdrowieńców do pomocy osobom zakażonym. 

- Zwracam się z apelem do ozdrowieńców poCOVIDowych  o oddawanie osocza. Ja dziś oddałem swoje osocze jako druga osoba w Kutnie . Trochę formalności,  trochę czasu trzeba zarezerwować ale można pomóc innym którzy ciężko przechodzą chorobę. Jeden dawca osocza może pomóc trzem chorym. No i oczywiście trzeba być ogólnie zdrowym - pisze na Facebooku kutnowski radny.

Kto może być dawcą osocza ?

reklama

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)

oraz:

Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów/ zakończenia izolacji  lub osoby, które,Przeszły bezobjawowe  zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 18 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR), lubOsoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał Są w wieku 18-60 lat, dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia. Wyrażą pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

reklama

 W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby, które nie mają przeciwciał  zostaną zaproszone telefonicznie do oddania osocza jak tylko uzyskamy wynik.

W celu zakwalifikowania dawcy do oddania osocza, które może zostać wykorzystane do leczenia pacjentów z ciężką postacią kliniczną zakażenia SARS-CoV-2 niezbędne jest potwierdzenie przechorowania, dlatego należy przedstawić co najmniej jeden z dokumentów:

informację z aplikacji pacjent.gov.pl - IKP (np. zrzut z ekranu w telefonie)decyzję Sanepidu o izolacji (z informacją o zachorowaniu),informację o dodatnim wyniku wymazu wykonanego metodą PCR,wynik ilościowy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

reklama

Badania przeciwciał można wykonać bezpłatnie dzięki programowi Urzędu Marszałkowskiego i spółki Copernicus - więcej informacji w linku Pomorskie.eu

Należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL oraz potrzebną dokumentacją.

W dniu oddania należy być wypoczętym, dobrze nawodnionym, po lekkim posiłku.

Jak pobierane jest osocze?

Zabieg pobierania osocza trwa około 30-40 minut i wykonuje się go metodą plazmaferezy, podczas którego pobiera się 600-650 ml osocza.

W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, zaprosimy dawcę telefonicznie do ponownego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej,   z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama