Reklama

Raport PUP-u. Rekordowo niskie bezrobocie!

Opublikowano:
Autor:

Raport PUP-u. Rekordowo niskie bezrobocie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bardzo korzystnie rok 2014 ocenia Powiatowy Urząd Pracy w Kutnie. Urzędnicy mówią o pozytywnych zmianach, jakie dokonały się na lokalnym rynku pracy na przestrzeni ostatnich miesięcy. Początek roku rozpoczął się co prawda bezrobociem na poziomie 8 tys. bezrobotnych, jednak w wyniku działań aktywizacyjnych podejmowanych na przestrzeni całego roku przez specjalistów zatrudnionych w PUP w Kutnie, odsetek osób bezrobotnych zmalał na koniec listopada o 1,7 tys. do liczby 6,3 tys. Jest to najniższy poziom bezrobocia wyrażony w liczbach, jaki kiedykolwiek udało się osiągnąć!

Dla porównania: na koniec 2013r. bezrobocie w powiecie kutnowskim wynosiło 7,28 tys. osób, a w 2012 7,08 tys. Stopa bezrobocia w powiecie zmalała z 18,5% na koniec stycznia 2014r. do 15,6% na koniec października br. Dla osiągnięcia tak dużego spodku bezrobocia duże znaczenie ma m.in. pozyskiwanie środków na aktywne programy rynku pracy. W roku bieżącym powiat kutnowski dysponował kwotą 16 mln złotych, jest to o 1,4 mln więcej w stosunku do roku ubiegłego i o 3,7 mln więcej w stosunku do roku 2012. Na kwotę 16 mln złotych składają się środki algorytmowe w wysokości 3,58 mln zł, Europejskiego Funduszu Społecznego 8,44 mln zł oraz środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwocie 3,99 mln zł, pozyskane w ramach konkursów do których PUP w Kutnie przystępował.

Jak informuje PUP w Kutnie, pozyskane środki nie tylko pomogły 2,9 tys. osobom w uzyskaniu zatrudnienia, ale też wpłynęły znacząco na rozwój lokalnej gospodarki. Środki te w znacznej części wydatkowane były przez beneficjentów projektów na zakup towarów i usług na terenie naszego powiatu, co z kolei spowodowało wzrost koniunktury lokalnej gospodarki, a to przełożyło się na wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. W roku 2014 odnotowaliśmy znaczący wzrost ofert pracy, przez 11 miesięcy br. do PUP w Kutnie wpłynęło 3,85 tys. ofert tj. o 700 więcej w stosunku do 2013r. i o prawie 1 tys. więcej w stosunku do roku 2012.


Bardzo korzystnie dla PUP w Kutnie wypadła dokonana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi analiza efektów wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013. W rankingu powiatów województwa łódzkiego ze względu na wartość podpisanych umów uplasowaliśmy się na 3 miejscu, zaraz po mieście Łodzi i powiecie zgierskim, natomiast ze względu na liczbę podpisanych umów z beneficjentami na 4 miejscu – po powiecie zgierskim, piotrkowskim oraz mieście Łódź.


Prognozy na rok 2015 są również bardzo optymistyczne, a mianowicie PUP w Kutnie na aktywne programy rynku pracy na początku przyszłego roku będzie miał do dyspozycji kwotę 12 mln złotych, to jest tyle samo ile w styczniu roku bieżącego. Różnica polega na podziale środków. W roku bieżącym 3,5 mln stanowiły środki algorytmowe, natomiast w przyszłym roku będą one na poziomie 6 mln zł. W praktyce większe środki algorytmowe skutkują możliwością organizacji większej ilości m.in. robót publicznych. Ponadto zapowiedź tak dużych środków już na początku roku przyczyni się do zapewnienia ciągłości pracy urzędu w zakresie aktywizacji bezrobotnych i tworzenia nowych miejsc pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE