Po przedstawieniu kandydatów do Rady Miasta, szef komitetu przeszedł do prezentacji planu działania podzielonego na trzy programy. Pierwszym z nich był "program praca". W jego ramach komitet zaplanował rozwój strefy ekonomicznej, systematyczne działania na rzecz ograniczenia bezrobocia, współpracę z Powiatową Radą Zatrudnienia, likwidację płatnych parkingów, czy budowę tanich bloków komunalnych. Najwięcej zainteresowania wzbudził jednak pomysł wybudowania Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości zapewniałoby miejsce na działalność własnej firmy. Oczywiście istnieją już inkubatory przedsiębiorczości, jednak nie sprawdzają się one w praktyce. My chcielibyśmy dać młodym biznesmenom realną szansę rozwoju. Jak wiadomo nie ma zbyt wielu dostępnych miejsc czy lokali na prowadzenie własnej działalności, a jeśli już takie są, znajdują sie one poza zasięgiem finansowym początkujących przedsiębiorców. Chcielibyśmy zorganizować budynek, w którym przedsiębiorcy mogliby wynająć lokal na chociażby kilka godzin - zapowiadał Trybura.
Kolejnym punktem konwencji był "program senior", w którym KWW Teofila Trybury zakłada stałą współpracę miasta z przychodniami, ZOL-em i szpitalami, zmiany w organizacji pomocy materialnej dla osób starszych, biednych i schorowanych, pomoc dla organizacji pozarządowych, a także projekty wspierania budowy hospicjum.
Trzecim, ostatnim punktem był "program nowoczesne Kutno". Dbanie o ekologię, budowa ścieżek rowerowych, bezpłatna komunikacja miejska, rewitalizacja centrum miasta, odbudowa Pałacu Saskiego, czy budowa ronda na ul. Łąkoszyńskiej - m.in realizację takich zadań po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zapowiada Teofil Trybura.
- W mieście przydałaby się większa ilość śmietników, koszy na psie odchody czy szaletów miejskich. Pomysł z darmową komunikacją miejską wcale nie jest nierealny, wystarczy dobrze rozplanować budżet i dotacje. Możliwość korzystania z niej miałyby jednak wyłącznie osoby zameldowane w Kutnie - przekonywał szef komitetu.
T. Trybura przewiduje również wprowadzenie działań mających ograniczyć zjawiska patologiczne wśród młodzieży. W tym celu komitet zamierza wprowadzić piesze patrole policji, ograniczenie punktów z alkoholem, budowę skateparku czy zatrudnienie tzw. "street workerów", którzy ściągaliby młode pokolenia z ulicy i pokazywali alternatywne formy spędzania wolnego czasu.
W planowanych zadaniach komitetu znajdują się także: remont głównych ulic (Kochanowskiego, Jana Pawła II), inwestycje szybkiego rozwiązania telekomunikacyjnego (sieć światłowodowa, hot-spot, wi-fi) oraz wspieranie czystych źródeł energii.
Po prezentacji planu działania rozpoczął się dysput, podczas którego T. Trybura skrytykował poczynania obecnego prezydenta miasta.
- Trzeba się zastanowić, czy chcemy chleba, czy igrzysk. Jeśli wydaje się pół miliona złotych na Święto Róży, a nie ma funduszy na budowę dróg, to priorytety obecnej władzy są najwyraźniej zaburzone - mówił T. Trybura.
- Prezydent powinien również ponosić odpowiedzialność za swoje słowa i czyny, umieć przyznać się do błędów, a także wyciągać konsekwencje wobec radnych. Niestety takich zachowań nie można zauważyć w przypadku obecnej władzy miasta. Ponadto spójrzmy na program wyborczy obecnego prezydenta - jest niemal taki sam jak cztery lata temu. Wyciągnijcie państwo wnioski. Mam nadzieję, że podczas wyborów podejmiecie słuszną decyzję - podsumował Teofil Trybura.