reklama

Rektor po Dąberku

Opublikowano:
Autor:

Rektor po Dąberku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJest w Bydgoszczy uczelnia (najstarsza w tym mieście) podniesiona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do rangi uniwersytetu. Jej losy związane są z jednym z absolwentów najstarszego kutnowskiego liceum.Może ktoś z czytających te słowa ma za sobą studia w Bydgoszczy i pamięta wykładowcę żartobliwie nazywanego przez studentów "Chochołem"? Ale po kolei...Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich nazywał się wcześniej Akademią Techniczno Rolniczą. Formowanie akademii zależało po części od urodzonego w Niedrzakowie koło Kutna Stanisława Grabarczyka. Podobno mamy w Kutnie kilka osób mogących go pamiętać jako sympatycznego i otwartego dla studentów prodziekana.

Zanim zajął się studenckimi problemami, w 1971 w bydgoskim oddziale Akademii Rolniczej zorganizował i objął kierownictwo Zakładu Melioracji i Agrometeorologii, a następnie już Katedry Melioracji i Użytków Zielonych Akademii Techniczno Rolniczej.

Poza udziałem w tworzeniu uczelni zaistniał również na inne sposoby w historii. W latach 1981-1982 był pierwszym w historii ATR demokratycznie wybranym "solidarnościowym" Rektorem tej uczelni. Niewątpliwie w wyborze pomogła sympatia studentów. Dwa lata później z jego inicjatywy Wydział Rolniczy ATR uzyskał pełne prawa akademickie.

Tego wyjątkowego człowieka wspomina jego dawny student - Andrzej Kozłowski. Pan Andrzej jest pomysłodawcą działań na rzecz upamiętnienia swojego profesora, zmarłego 16 listopada 2003r. Podzielił się tym ze mną przy okazji spotkań przedwyborczych. Jak dotąd udało mi się dotrzeć do aktualnych władz akademii, skąd otrzymamy trochę dokumentacji, pomocnej m.in. przy odtworzeniu portretu rektorskiego. Czy obraz zawiśnie w starym czy w nowym budynku Liceum Dąbrowskiego, a może trafi do muzeum, czas pokaże. Korzystając z tej drogi, chciałbym w imieniu pana Kozłowskiego prosić innych absolwentów ATR o kontakt, może mają jakieś pamiątki lub wspomnienia związane z profesorem Grabarczykiem. Informacje można podać przez Redakcję KCI lub wysłać na adres e-mail: tomasz.rada@gmail.com

Czy warto pamiętać, że z naszego miasta pochodził autor 67 samodzielnych prac naukowych, 8 książek oraz 5 patentów; odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, to już Państwo rozważcie sami.
Akademia Techniczno Rolnicza w 1996 uczciła zasługi prof. dr hab. inż. Stanisława Grabarczyka nadając mu pierwszy w swej historii doktorat honoris causa. Był też członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, oraz działał w zarządzie Polskiego Towarzystwa Nauk Agrotechnicznych. Warto o takich ludziach mówić nie tylko z grzeczności czy snobizmu, ale by dać młodzieży znak: wszystko przed Wami a to miejsce potrafi pamiętać i czasem okazać wdzięczność, więc nie zapominajcie o Kutnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE