Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Do 18 kwietnia szkoły, żłobki i przedszkola powinny zapewnić opiekę dzieciom osób zatrudnionych m.in. w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. (Katalog zawodów do wglądu na stronie internetowej ZUS - tutaj.)
Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej np. przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, lub przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzysta - nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Więcej informacji na stronie zus.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.