Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Osoby rozpoczynające prowadzenie własnej firmy na założenie konta na PUE ZUS mają 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek.
- Jeśli w tym terminie nie założą konta na PUE ZUS lub kogoś do niego nie upoważnią, ZUS zrobi to za nich. Warto jednak pamiętać, że profil utworzony przez ZUS nie jest aktywny do czasu dokończenia przez płatnika procesu rejestracji. W tym celu płatnik składek musi uzyskać dane do logowania - login PUE oraz jednorazowe hasło. Następnie powinien zalogować się do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło - informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Jak założyć profil na PUE ZUS?
Przedsiębiorca może szybko i sprawnie sam założyć konto na PUE ZUS. Po wejściu na stronę www.zus.pl, wystarczy kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE], który znajduje się na górze strony.
Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, trzeba wpisać NIP i wybrać sposób rejestracji, np. za pomocą portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS. Profil PUE można też założyć, korzystając z formularza rejestracji.
- Przy rejestracji za pomocą login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS - wyjaśnia Monika Kiełczyńska. - Przy rejestracji za pomocą formularza rejestracji trzeba wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.
Na PUE ZUS przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu przydatnych funkcji w zakresie rozliczeń z ZUS, spraw pracowniczych czy niezbędnych zaświadczeń. Mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą składać elektroniczne wnioski do ZUS, np. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek, rozliczenie konta, kontrolę, czy zaświadczenie lekarskie dla pracownika zostało wystawione prawidłowo. Mogą też samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) oraz korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych.
Info: ZUS Łódź
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.