reklama
reklama

Rozwój po wojnie. Historia Kutna w latach 1950-1980 [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozwój po wojnie. Historia Kutna w latach 1950-1980 [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Historia Kutna w latach 1950-1980 była pełna zmian i wydarzeń, które kształtowały miasto i jego mieszkańców. Od kontrowersji wokół pomnika Braterstwa Polsko-Radzieckiego, przez rozwój instytucji kultury, po dynamiczny rozwój przemysłu elektronicznego. Kutno był świadkiem powstania nowych szkół, spółdzielni mieszkaniowych czy zespołów artystycznych, które odgrywały istotną rolę w życiu społeczności. Miasto, które przyciągało inwestorów dzięki rozbudowanej infrastrukturze, zmieniało się każdego dnia, stając się ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym w regionie.
reklama

Lata rozwoju

Już w 1949 roku na placu postawiono kontrowersyjny pomnik Braterstwa Polsko-Radzieckiego, przedstawiający dwóch żołnierzy: Armii Czerwonej i LWP podających sobie dłonie. Wielokrotnie był on obiektem aktów wandalizmu. W 1950 roku powstało ugrupowanie "Mściwy Jastrząb", które było odpowiedzialne za zniszczenie pomnika.

Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto odnawiać działalność instytucji kultury, które odgrywały ważną rolę w społeczności kutnowskiej. Już w czerwcu 1945 wznowiła swoją działalność Powiatowa Biblioteka Publiczna. Poprzez organizowanie zbiórek ulicznych oraz odzyskiwanie egzemplarzy książek, przechowywanych w czasie wojny przez mieszkańców Kutna, jej księgozbiór szybko się rozrastał. Zajęła pomieszczenie przy ulicy Kilińskiego, wynajęte do Komunalnej Kasy Oszczędności. Biblioteka pełniła i nadal pełni ważną funkcję w szerzeniu kultury.

W 1964 roku powstał Zespół Szkół nr 1. W 1958 założono także Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową "Pionier", która miała duży udział w rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Powstały w 1968 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej reprezentował wiele programów na krajowych, a także zagranicznych scenach. W 1971 roku otwarto Muzeum Regionalne w Kutnie, a w 1972 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

W roku 1982 otwarto Szpital Miejski im. Doktora Antoniego Troczewskiego, który od tego czasu pełnił ważną rolę w opiece zdrowotnej mieszkańców miasta. 
Od 1975 co roku we wrześniu odbywa się w Kutnowskim Domu Kultury Jarmark Różany. Od początku istnienia stanowi on centrum wydarzeń kulturalnych Kutna.

Miasto Kutno przyciągało inwestorów dzięki rozbudowanej infrastrukturze drogowej i kolejowej. Prym wiódł przemysł elektroniczny. W 1957 roku Zakłady Podzespołów Radiowych Miflex zatrudniały ponad 3 tysiące osób i były ważnym producentem kondensatorów i filtrów.

W latach 50-tych do 80-tych Kutno rozwijało się i zmieniało, stając się ważnym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym w regionie. Wydarzenia historyczne, jak i rozwój kulturalny i gospodarczy miasta, wpłynęły na jego oblicze i atmosferę.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama