Reklama

Reklama

Ruszyły szczepienia dla przewlekle chorych. Zobacz, kto może z nich skorzystać

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Ruszyły szczepienia dla przewlekle chorych. Zobacz, kto może z nich skorzystać - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od dziś przeciw COViD-19 szczepione są osoby przewlekle chore, czyli po zdiagnozowaniu nowotworu i w trakcie jego leczenia, dializowane, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowane. Rozmiar tej grupy docelowej (nazwanej 1B) szacuje się na ok. 150 tysięcy osób.

Reklama

Do szczepień zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

Od dziś szczepione są osoby poniżej 69 lat, które są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawane wentylacji mechanicznej, pacjenci przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, jak również osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., albo u których zdiagnozowano nowotwór, ale nie podjęto jeszcze leczenia.

Jeśli chodzi o miejsce, gdzie przeprowadzane będzie szczepienie tych osób, to dializowani pacjenci otrzymają zastrzyki w centrach dializ, onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach – w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu w centrach onkologii. Z kolei osoby mechanicznie wentylowane, które nie są w stanie przyjąć szczepienia stacjonarnie w punkcie szczepień ze względu na stan zdrowia, zaszczepieni będą w domu przez zespół wyjazdowy.

Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy