reklama
reklama

Uwaga grzybiarzu! W lesie możesz natknąć się na tajemnicze kostki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/Wiki, KCI

Uwaga grzybiarzu! W lesie możesz natknąć się na tajemnicze kostki - Zdjęcie główne

Uwaga grzybiarzu! W lesie możesz natknąć się na tajemniczce kostki | foto poglądowe/Wiki, KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSezon grzybowy w pełni. Miłośnicy grzybobrania z naszego miasta i regionu chętnie wybierają się na wypady do okolicznych lasów. W niektórych z nich powinni w najbliższych tygodniach zachować ostrożność.
reklama

Ostrzeżenie dla grzybiarzy

Wraz z początkiem jesieni w lasach mamy do czynienia z wysypem grzybów. Takiej gratki zapaleni grzybiarze z Kutna i okolic nie są w stanie sobie odmówić. Na leśne wyprawy wybierają się chętnie poza granice naszego powiatu. Jednymi z najczęściej przeczesywanych przez nich terenów leśnych są te położone w sąsiednim powiecie gostynińskim, a także płockim. W grzyby obrodziło m.in. w Miałkówku, Lisicy, Zuzinowie czy Łącku. 

W nadchodzących tygodniach miłośnicy grzybobrania będa jednak musieli mieć się na baczności. W lasach oraz na polach i łąkach będzie można natknąć się niewielkie kostki (4,5x4,5x 1 cm), koloru brunatno-zielonego i zapachu ryby. Przestrzega się przed jej dotykaniem. 

reklama

Wszystko to w ramach akcji szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Jak donosi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepienia odbędą się na terenie województwa mazowieckiego w dniach 18 - 31 października 2024 r. 

 

Grzybiarzu, o tym musisz pamiętać!

Wspomniana tajemnicza kostka to nic innego jak właśnie szczepionka. Będzie ona zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. Należy pamiętać, że kostka z zapachem człowieka nie zostanie podjęta przez lisa. Ponadto kontakt ze szczepionką może być groźny dla zdrowia.

- Każdy kontakt człowieka z płynną zawartością szczepionki należy zgłosić do lekarza medycyny - alarmuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

reklama

W przypadku kontaktu z przynętą i/lub płynną zawartością szczepionki, miejsce to nalezy gruntownie przemyć wodą z mydłem. Przez 14 dni od wyłożenia szczepionki psy powinno wyprowadzać się na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach oraz ograniczyć polowania zbiorowe. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama