Reklama

Reklama

Ruszyły wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł, a na tym nie koniec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Ruszyły wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł, a na tym nie koniec - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego | foto poglądowe/pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł. W regionie łódzkim wnioski złożyło ponad 25 tys. osób. W najbliższych dniach zostaną przelane kolejne środki.

Reklama

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na dziecko w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Do tej pory w całym kraju złożono ponad 454,6 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. 

W województwie łódzkim rodzice złożyli 25,4 tys. wniosków o to świadczenie, na 26 tys. dzieci. Ponad połowa osób ubiegających się o świadczenie otrzymała już pierwsze wypłaty. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł. W najbliższych dniach zostaną przelane kolejne środki.

Wnioski o RKO można składać tylko elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do świadczenia. Pieniądze przekazywane są wyłącznie na konta bankowe.

Jeśli kapitał zostanie przyznany, to rodzic otrzyma informację potwierdzającą prawo do świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie również na PUE ZUS. Od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Info: ZUS łódzkie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy