Procesja przeszła przez Kutno
W procesji tradycyjnie brały udział m.in. dzieci pierwszokomunijne, przeróżne wspólnoty, strażacy i setki wiernych.
Kutnowska procesja Bożego Ciała wyruszyła spod kościoła św. Wawrzyńca tuż po zakończeniu mszy świętej o godz. 10. Trasa procesji wiodła ulicą kardynała Wyszyńskiego, poprzez rondo, ulicą Grunwaldzką do kościoła św. Jadwigi królowej.
Jak zawsze dzieci sypały na ulice płatki kwiatów. Obowiązkowym elementem dzisiejszego święta było przygotowanie czterech ołtarzy.
Ołtarze nawiązują do czterech ewangelistów – Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Procesja zatrzymywała się obok nich, wtedy odczytywane były fragmenty ewangelii.
Cztery ołtarze to też symbol czterech stron świata w kierunku których należy głosić Słowo Boże.
Podczas postojów procesji obok ołtarzy odczytywane były fragmenty ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.
Pierwszy ołtarz przy ulicy kard. Wyszyńskiego przy Domu Parafialnym przygotowała Akcja Katolicka i Przymierze Rodzin.
Drugi ołtarz na ulicy Kard. Wyszyńskiego przygotowała Parafia św. Jana Chrzciciela.
Trzeci ołtarz za Rondem 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty przygotowała Parafia Błogosławionych Męczenników;
Czwarty ołtarz na kościele św. Jadwigi przygotowali miejscowi Parafianie. Na zakończenie procesji zaplanowano mszę świętą w kościele św. Jadwigi.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie zwana Bożym Ciałem to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Jest świętem nakazanym.
Po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.