Reklama

Reklama

Setki pożarów w naszym powiecie, w akcji ponad 130 zastępów! Strażacy apelują do mieszkańców o...

Opublikowano: śr, 18 mar 2020 11:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 13 marca rozpoczęto kolejną edycję kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW. W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

Reklama

Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw i nieużytków w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów suchej trawy.

- Kampanię kierujemy do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas - mówią inicjatorzy akcji.

W 2019 roku na terenie Polski odnotowano 55 912 pożarów traw i nieużytków rolnych co stanowi 36,4 % wszystkich pożarów. Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut.

Na terenie województwa łódzkiego w 2019 roku odnotowano 3484 pożary trwa i nieużytków. Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 1 445 ha. W wyniku tych pożarów rannych zostało 7 osób. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł prawie 59 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 19 737 m3 wody.

Na terenie powiatu kutnowskiego w 2019 roku odnotowano 367 pożarów, a pożary traw i nieużytków stanowią 27% wszystkich pożarów. Pożary te objęły powierzchnię 9,71 ha, a do gaszenia zużyto 190 m3 wody. Średni czas interwencji przy tego typu zdarzeniach to 50 min.

- Największą liczbę pożarów traw i nieużytków odnotowaliśmy na terenie miasta Kutno (54 pożary). W wyniku tych pożarów nie odnotowaliśmy osób rannych. W działaniach ratowniczo – gaśniczych przy gaszenie pożarów traw i nieużytków zaangażowane było w sumie 133 zastępy w tym: 82 zastępy z JRG PSP Kutno, 35 zastępów OSP w KSRG i 16 zastępów OSP spoza systemu KSRG - mówi st. kpt. Mariusz Jagodziński, dowódca JRG Kutno i oficer prasowy KP PSP Kutno.

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna w woj. łódzkim odnotowała 835 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych.

Więcej info TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Marcin

  Co roku apele o niewypalanie traw i co roku dalej pożary. "Chłop to u nas ciemny jest..." :)

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Róża

  Jak zwykle tytuł artykułu adekwatny do jego treści. Redaktorzy szkoleni przez Super Expres lub Fakt.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  hehe

  Co to za pożar? Wkrótce pod du*ą Kaczora to dopiero rozgorzeje ogień, że chłodniej będzie miał nawet w piekle.