Reklama

Reklama

Sezon grzewczy 2021/2022: statystki są tragiczne. Odnotowano już pierwsze ofiary śmiertelne

Opublikowano: wt, 28 wrz 2021 16:00
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Sezon grzewczy 2021/2022: statystki są tragiczne. Odnotowano już pierwsze ofiary śmiertelne  - Zdjęcie główne

Sezon grzewczy 2021/2022: statystki są tragiczne. Odnotowano już pierwsze ofiary śmiertelne | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nastały pierwsze chłodne dni, w związku z czym rozpoczęliśmy sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach. Choć okres ten dopiero rusza, już przyniósł pierwsze ofiary i setki rannych. Straż pożarna apeluje o ostrożność i sprawdzenie, czy wszystkie instalacje działają jak należy.

Reklama

Od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych. 

CZYTAJ TAKŻE: Kutnowskie Święto Róży z prestiżowym wyróżnieniem! Impreza weźmie udział w ogólnopolskim konkursie

Przygotowania do sezonu grzewczego. Co robić? 

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przypomina o okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

  • instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  • instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat; 

Zadbajmy o usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,

Nie zapominajmy również o usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku. 

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Podsumowanie sezonu grzewczego - powiat kutnowski 

Sezon grzewczy 2020/2021 w naszym powiecie był względnie bezpieczny. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie odnotowała tylko 4 zdarzenia związane z zatruciem tlenkiem węgla oraz 34 pożary w budynkach mieszkalnych – to spadek o trzy w porównaniu do okresu 2019/2020.

Wzrosła natomiast liczba pożarów sadzy w kominach, aż do 15, co w odniesieniu do analogicznego czasu rok wcześniej stanowi wzrost interwencji o 3. 

CZYTAJ TAKŻE: [ZDJĘCIA] Kutnowski szpital szykuje się na kolejną falę pandemii. Zobacz, jak wyglądają przygotowania

Pozostaje mieć nadzieję, że ten spadkowy trend pozostanie z nami również w obecnym sezonie grzewczym. Straż pożarna apeluje w tym celu o częste przeglądy instalacji gazowych i wentylacyjnych, wymianę starych pieców oraz instalowanie czujników dymu i czadu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE