Od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych.
Przygotowania do sezonu grzewczego. Co robić?
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przypomina o okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
- instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
- instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;
Zadbajmy o usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
- od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
- od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) - co najmniej raz na 6 miesięcy,
Nie zapominajmy również o usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku.
Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).
Podsumowanie sezonu grzewczego - powiat kutnowski
Sezon grzewczy 2020/2021 w naszym powiecie był względnie bezpieczny. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie odnotowała tylko 4 zdarzenia związane z zatruciem tlenkiem węgla oraz 34 pożary w budynkach mieszkalnych – to spadek o trzy w porównaniu do okresu 2019/2020.
Wzrosła natomiast liczba pożarów sadzy w kominach, aż do 15, co w odniesieniu do analogicznego czasu rok wcześniej stanowi wzrost interwencji o 3.
Pozostaje mieć nadzieję, że ten spadkowy trend pozostanie z nami również w obecnym sezonie grzewczym. Straż pożarna apeluje w tym celu o częste przeglądy instalacji gazowych i wentylacyjnych, wymianę starych pieców oraz instalowanie czujników dymu i czadu.