reklama
reklama

Siedem osób zginęło pod kołami aut. Plaga wypadków z udziałem pieszych w naszym regionie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Siedem osób zginęło pod kołami aut. Plaga wypadków z udziałem pieszych w naszym regionie - Zdjęcie główne

Siedem osób zginęło pod kołami aut. Plaga wypadków z udziałem pieszych w naszym regionie | foto poglądowe/archiwum KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNowelizacja przepisów wprowadzona w czerwcu 2021 roku sprawiła, że piesi poczuli się na przejściach dużo pewniej. Niestety wielu z nich zapomina, że zmieniły się jedynie przepisy prawa, a nie prawa fizyki. Doskonale widać to w policyjnych statystykach. W styczniu w regionie łódzkim doszło do wielu wypadków z udziałem pieszych, a niejednokrotnie to samym poszkodowanym zabrakło zdrowego rozsądku lub po prostu odblasków.
reklama

W styczniu 2023 roku na drogach województwa łódzkiego doszło do 92 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym 55 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 37 zostało rannych. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa i zachęcają do noszenia „odblasków”, również w terenie zabudowanym.

- Pieszy,  to niechroniony uczestnik ruchu drogowego.  Jest on najbardziej narażony na obrażenia podczas zdarzenia drogowego. Nie zapominajmy że, pieszego nic nie chroni: ani  karoseria pojazdu, ani poduszki, ani inne techniczne wyposażenie jakie znajdziemy w wielu pojazdach.  Zawsze oprócz przepisów prawa,  pieszego powinien chronić zdrowy rozsądek - przypomina asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

reklama

Błędy popełniają nie tylko kierujący ale także piesi, którzy wielokrotnie sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej popełnianych  wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu  należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem czy ignorowanie czerwonego światła.

Odrębnym problemem jest przeświadczenie pieszego o bezwzględnym pierwszeństwie na przejściu. Oczywiście w myśl obowiązujących przepisów art 13 kodeksu drogowego cyt ”Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Wielu pieszych zapomina jednak o swoich obowiązkach wynikających z treści dokładnie tego samego artykułu cyt ”Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”.

reklama

Co to oznacza w praktyce? Jesteśmy zobowiązani, by rozejrzeć się, czy można bezpiecznie wejść na jezdnię. Niestety pomimo wielu naszych apeli nadal na drogach województwa łódzkiego zdarza się, że piesi giną lub zostają ciężko ranni.

Jaki jest inny powód wypadków z udziałem pieszych?  Nie noszą elementów odblaskowych  i dość często poruszają się nieprawidłową stroną drogi.
A przecież odblaski to tylko część naszego stroju,  która ma duży wpływ na dbanie o nasze  bezpieczeństwo To dzięki nim każdy pieszy jest lepiej widoczny na drodze, czy na przejściu dla pieszych, zwiększając tym samym szansę  na uniknięcie potrącenia w okresie  złej widoczności.

reklama

Pamiętaj jesteś widoczny – jesteś bezpieczny!

Na bezpieczeństwo pieszych ma również wpływ zachowanie kierujacych. Spośród szerokiej gamy wykroczeń popełnianych przeciwko bezpieczeństwu pieszego niechlubne miejsce na podium zajmuje wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed nim.  

- Nadal jednak  największym problemem w ruchu drogowym pozostaje nadmierna prędkość. Pieszy, nawet jeśli popełni błąd, ma szanse na przeżycie wypadku jeśli dojdzie do niego przy prędkości około  30 km/h, ale już 50 km/h (a przecież  jest to prędkość obowiązująca na terenie zabudowanym), może stać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem - mówi asp. sztab. Marzanna Boratyńska.

Info: własne/KWP w Łodzi



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama