reklama

Skarby znalezione w książkach

Opublikowano:
Autor:

Skarby znalezione w książkach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRecepty, legitymacje, zdjęcia, pocztówki, a nawet podpaski i zużyte chusteczki higieniczne - takie przedmioty zostawiają w książkach kutnowscy czytelnicy.Każdego dnia bibliotekarze znajdują prawdziwe skarby, które mieszkańcy Kutna pozostawiają w książkach. Zdarzają się listy miłosne, fotografie dzieci, zdjęcia z wakacji czy imprez, legitymacje szkolne, dowody osobiste, a także przedmioty o wartości historycznej: przedwojenne pieniądze czy też kartki na żywność pamiętające czasy peerelu. Niektórym za zakładki służą również pieniądze - banknoty dwudziesto- i pięćdziesięciozłotowe.

- Swego czasu mężczyzna nerwowo szukał kuponu Totolotka - opowiada Dorota Nowaczyk, pracownik merytoryczny wypożyczalni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. - Nie pamiętał tytułu książki, więc jej znalezienie graniczyło z cudem. Po intensywnych poszukiwaniach udało się. Pan jednak przyszedł po kilku dniach do biblioteki i powiedział, że nikt nie wygrał. Było nam smutno, myślałyśmy, że podzieli się wygraną z biblioteką - żartuje.

Zdarzają się jednak znaleziska mniej przyjemne: podpaski, zapałki, a nawet zużyte chusteczki higieniczne.

- Na podstawie książki można stwierdzić, co czytelnik jadł w czasie jej lektury - mówi Małgorzata Szymańska (na zdj.), kierownik wypożyczalni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. - Znajdujemy resztki jedzenia: chipsy, kartki są polane kawą, znajdują się na nich pozostałości tłuszczu po posiłkach. Niestety, poszczególne tytuły są niszczone i nierzadko wypożyczający muszą je odkupować. Nie może być inaczej na przykład w sytuacji, gdy książka jest pogryziona przez kota czy psa.

Zmorą są też rysunki i tak zwane "złote myśli" czytelnicze.

- W literaturze filozoficznej nie brakuje złośliwych komentarzy, wręcz wulgaryzmów na poszczególnych myślicieli - dodaje Nowaczyk.

Z kolei podręcznikach akademickich można się natknąć na karykatury wykładowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE