reklama
reklama

Skażona woda w gminie Kutno? Sanepid wydał specjalny komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Skażona woda w gminie Kutno? Sanepid wydał specjalny komunikat  - Zdjęcie główne

Skażona woda w gminie Kutno? Sanepid wydał specjalny komunikat | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W wodzie z sieci wodociągu publicznego Strzegocin stwierdzono przekroczenie zawartości manganu. Co to oznacza? Czy taka woda nadaje się do spożycia? Sprawdzamy.
reklama

- W związku z utrzymującym się przekroczeniem zawartości manganu w wodzie pochodzącej do spożycia z sieci wodociągu publicznego w Strzegocinie, gm. Kutno, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia – czytamy w komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kutnie z 23 maja.

Wodociąg zaopatruje miejscowości: Boża Wola, Byszew, Dębina, Gnojno, Siemiennik, Grabków, Julinki, Leszno, Dudki, Leszczynek, Marianki, Nowa Wieś, Nagodów, Piwki, Obidówek, Kolonia Strzegocin, Strzegocin, Stanisławów, Włosków, Wroczyny, Franki Wroczyńskie, Kalinowa, Wysoka Duża, Wysoka Wielka.

Jak podkreślono w komunikacie, pomimo pogorszenia wyglądu i smaku wody, przekroczenie zawartości manganu nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Woda może być zatem wykorzystywana bez ograniczeń do celów spożywczych i gospodarczych.

Pierwszą niezgodność stwierdzono podczas próby wody pobranej do badań 5 kwietnia br. Wówczas stężenie manganu wyniosło 120 mikrogramów na litr (norma ≤ 50). Gmina Kutno wprowadziła działania naprawcze pobierając w ich trakcie kolejną próbkę wody w zakwestionowanym zakresie. W sprawozdaniu z badań z 19 maja br. stwierdzono obniżenie stężenia manganu do wysokości 67 mikrogramów na litr. Wartość ta w dalszym ciągu przekracza jednak obowiązujące normy. 

Tak jak zaznaczyliśmy wyżej, nie oznacza to jednak, że woda stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie warunkowo dopuścił ją do spożycia.

Decyzja może jednak ulec zmianie.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie w razie pogorszenia wyników zastrzega sobie zmianę decyzji na stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wszystkimi jej konsekwencjami – czytamy. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama