Reklama

Reklama

Śmierć trzech młodych bocianów i rozgoryczenie mieszkańców. Jest odpowiedź gminy

Opublikowano: 25 czerwca 2021 17:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na początku tego tygodnia na facebookowej grupie Kutno pojawił się post, który wzbudził ogromne poruszenie. Chodzi o trzy młode bociany, które niestety nie doczekały przeniesienia gniazd w odpowiednie miejsce.

Reklama

Bociany żyją blisko człowieka, często zakładają gniazda w pobliżu zabudowań 

Bociany nauczyły się żyć wyjątkowo blisko człowieka. Gdy wiele innych gatunków prowadzi skryty tryb życia, zakładane na stodołach i słupach gniazda tych ptaków możemy śledzić możemy spotkać niezwykle często. Dzięki temu zyskały sympatię wielu osób, które zaczęły pomagać bocianom w potrzebie.

Właśnie w ten sposób zachowała się autorka wpisu na grupie Kutno. Od wielu lat pomagała okolicznym bocianom, które zmagały się z problemem usychających drzew. Od pewnego czasu zwracała się o pomoc w tej sprawie do Urzędu Gminy Kutno. 

- Prosiłam w Urzędzie Gminy Kutno przez kilka lat, o pomoc w zbudowaniu gniazda na słupie, bo drzewa usychają ...Bociany mieszkają u nas od ponad 40 lat... Dwa razy sami odbudowaliśmy gniazdo, mąż wchodził na topole, ale byliśmy 20 lat młodsi... – pisze autorka. 

Kobieta wspomniała też o tym, że z powodu braku zdecydowanej interwencji w tej sprawie, działania podjęła sama w Wydziale Ochrony Środowiska w Łodzi. Pomoc miała nadejść po skończeniu okresu ochronnego. Niestety trzy bociany nie doczekały tej chwili. 

CZYTAJ TAKŻE: [FOTO, WIDEO] Byliście na ostanim Illegal Night Kutno? Jest nagranie ze zlotu

Jaka jest odpowiedź władz Gminy?

W komentarzach pod postem głos zabrała Wójt Gminy Kutno, Justyna Jasińska, która odniosła się do sprawy i podkreśliła, że zgłaszane przez mieszkańców sprawy są załatwiane na bieżąco. 

- Informuję, że w Urzędzie Gminy, od kiedy sprawuję funkcję Wójta sprawy zgłaszane przez mieszkańców załatwiane są na bieżąco w ramach kompetencji własnych. W tej sprawię również została udzielona pomoc. Odbiór padłych ptaków z posesji w celu utylizacji został dzisiaj zgłoszony przez Urząd do właściwej instytucji – zaznacza wójt Gminy Kutno. 

Autorka posta podziękowała Pani Wójt za wizytę i wsparcie w tej sprawie. Jednak wskazuje, że nadal ma żal do poprzedniej władzy. 

- Zaniedbanie moich bocianów tyczy się przede wszystkim poprzedniej władzy. Mam nadzieję, że będziemy już w stałym kontakcie a współpraca tak owocna jak dzisiejsza rozmowa – dodaje. 

W komentarzach ciągle toczy się zacięta dyskusja, a mieszkańcy Kutna i okolic z niezwykłym zaangażowaniem odnoszą się do sprawy z przenoszeniem bocianich gniazd. W tej chwili zasięg wpisu to ponad 700 reakcji i prawie 150 komentarzy. 

Przypomnijmy, że bociany znajdują się na liście zwierząt będących pod ścisłą ochroną. 

CZYTAJ TAKŻE: Wozy strażackie, policyjne motocykle i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – odbyła się akcja „Bezpieczne wakacje” [ZDJĘCIA]

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE