reklama
reklama

Śmiertelne zderzenie z łosiem. Jak zwierzę znalazło się na autostradzie? Co ustaliła prokuratura?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Śmiertelne zderzenie z łosiem. Jak zwierzę znalazło się na autostradzie? Co ustaliła prokuratura? - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW sobotę na A1 pod Kutnem doszło do śmiertelnego wypadku. Przypomnijmy, że samochód osobowy zderzył się z łosiem. W jaki sposób zwierzę znalazło się na autostradzie? Co jak dotąd udało się ustalić prokuraturze?
reklama

Przypomnijmy, że do tego wypadku doszło ok. godz. 17.30 w okolicach miejsc. Sójki na 245 kilometrze autostrady. Na miejscu pracowały wszystkie służby ratownicze.

Kierowca nieznacznie przekroczył prędkość

Krótko po zdarzeniu zarówno straż pożarna jak i policja podały, że auto osobowe zderzyło się z łosiem. Pojazdem w sumie podróżowały cztery osoby, obrażenia odniosła jedna z nich. Niestety, jak się okazało były to obrażenia śmiertelne – obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon 35-latka. Mężczyzna siedział na przednim fotelu pasażera.

Wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia od razu zajęli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie pod nadzorem prokuratora. 

reklama

- Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przed jadącą w stronę Łodzi skodę octavię wbiegł łoś. Pojazd uderzył w czworonoga. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń śmierć na miejscu poniósł 35-letni pasażer samochodu. Kierujący samochodem i pozostali dwaj pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie nie odnieśli obrażeń. Potrącone zwierzę nie przeżyło – relacjonowała krótko po wypadku podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Teraz znamy już nieco więcej faktów w tej sprawie. Prokuratura podaje, że skoda poruszała się z prędkością ok. 140 km/h, a więc kierowca tylko nieznacznie przekroczył prędkość. 

Do samego zdarzenia doszło na nieoświetlonym odcinku drogi, przy umiarkowanym natężeniu ruchu.

reklama

- Łoś, który niespodziewanie wtargnął na jezdnię, znajdował się na pasie zieleni oddzielającym dwa pasma autostrady – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Łodzi.

K. Kopania dodaje, że prokuratura zamierza zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o podjęcie kroków zmierzających do wyeliminowania podobnych zdarzeń w przyszłości.

Kontrola siatek zaraz po wypadku. Co wykazała?

Poprosiliśmy o komentarz do tej sprawy Macieja Zalewskiego, głównego specjalistę ds. komunikacji w łódzkim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dowiadujemy się, że wysokość siatek odgradzających biegnących wzdłuż autostrady waha się od 2,20 do 2,40 m (w terenie leśnym).  

reklama

Cała infrastruktura, w tym wspomniane siatki, kontrolowane są na bieżąco każdego dnia. Maciej Zalewski zapewnia, że siatki, jakie zastosowane są w okolicy wypadku, są zgodne z projektem i warunkami technicznymi dla autostrad.

- Wszystkie urządzenia i cała infrastruktura drogowa w tym ogrodzenia kontrolowane są na bieżąco. Po wypadku  z udziałem łosia do którego doszło na autostradzie A1, dodatkowo skontrolowano wszystkie siatki odgradzające i nie stwierdzono uszkodzeń. Zamknięte były też wszystkie bramy technologiczne. To, w jaki sposób zwierzę znalazło się na drodze, wyjaśni prowadzone dochodzenie – zaznacza Maciej Zalewski.

Dodaje przy tym, że nie można wykluczyć, że łoś dostał się na A1 poprzez pobliski węzeł Kutno Północ. Maciej Zalewski podkreśla, że na węźle nie da się całkowicie wygrodzić jezdni.

reklama

Warto także dodać, że w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń wszystkie przejścia dla zwierząt wzdłuż A1 od Tuszyna do Gdańska zostały zagrodzone. Zwierzęta szukają innych miejsc w których mogą się przemieszczać. Na autostradzie ustawiono znaki ostrzegające przed zwierzyną leśną. Takie ostrzeżenia znajdują się również w miejscu w którym doszło do sobotniego wypadku.

Warto w tym miejscu podkreślić, że łoś bez większego problemu jest w stanie przeskoczyć nad siatką liczącą ok. 2 metry wysokości. 

- Apelujemy o ostrożność. Obecna pora roku, zbliżająca się zima, szybciej zapadający zmrok, poranne mgły, a także jazda samochodem pomiędzy lasami jest doskonałą okazją na spotkanie dzikiej zwierzyny np, sarny, dzika czy łosia. Zwierzęta na drodze mogą pojawiać się nie tylko w nocy, o zmierzchu bądź o świcie, lecz przez całą dobę. Od dróg nie odstrasza ich nawet hałas samochodów, bardzo łatwo wtedy o zdarzenie drogowe. Dostosujmy prędkość do panujących na drodze warunków – podkreśla podkom. Edyta Machnik z KPP Kutno.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama