Reklama

Reklama

Smród nad częścią Kutna. Co wykazały kontrole?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Smród nad częścią Kutna. Co wykazały kontrole? - Zdjęcie główne

Kontrole przeprowadzali m.in. kutnowscy strażacy i łódzki WIOŚ | foto poglądowe-archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W marcu br. kutnowski magistrat zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie węgla składowanego na terenie jednej z firm przy ul. Metalowej. Znane są wyniki kontroli.

Reklama

Co wykazały kontrole?

W połowie marca urzędnicy z Wydziału Ochrony Środowiska UM Kutno przekazali tę sprawę do Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Skierniewicach. W specjalnym piśmie przesłana została dokumentacja zdjęciowa tego procesu. Wystosowano również prośbę o przeprowadzenie kontroli. Jak się okazuje inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w działalności prowadzonej przy ulicy Metalowej, co na początku czerwca br. przekazali pracownicy ratusza.

- Węgiel składowany w obecnej hurtowni zajmuje większą powierzchnię od dawnego składu węgla ECO Kutno o 1000 metrów kwadratowych. Ponadto, jak czytamy w piśmie, instalacja powstała bez wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia – mówi Kamil Klimaszewski z biura prasowego UM Kutno.

Według inspektorów prowadzących kontrolę spółka Barter S.A, która prowadzi hurtownię, nie poinformowała Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o terminie oddania do użytkowania Oddziału w Kutnie. Wobec tego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania jego użytkowania.

Dodatkowo w trakcie kontroli WIOŚ wystąpił do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kutnie o sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa budowlanego. Hurtownia ma również dostosować sposób składowania węgla do wytycznych, które spowodują zmniejszenie ryzyka powstawania samozapłonów.  

Wcześniej sprawie przyglądała się m.in. straż pożarna

Przypomnijmy – na początku tego roku mieszkańcy okolic ulicy Metalowej skarżyli się na uciążliwy zapach tlącego się węgla, który notorycznie unosił się nad tą okolicą. Powodem są samozapłony do których dochodzi na terenie znajdującego się tam składu.

Sprawie przyglądali się m.in. kutnowscy strażacy, którzy także podejmowali działania, w tym takie z udziałem specjalistycznej grupy z Łodzi.

- Wzywaliśmy specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z Łodzi w celu sprawdzenia zawartości substancji niebezpiecznych w powietrzu. Nie wykryto substancji zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców, jednakże dym i zapach unoszące się nad hałdą są dość dokuczliwe – mówił W TYM MIEJSCU st. kpt. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy KP PSP Kutno i dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy