reklama
reklama

Przed nami noc spadających gwiazd. Gdzie najlepiej je oglądać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: podglądowe/pixabay

Przed nami noc spadających gwiazd. Gdzie najlepiej je oglądać? - Zdjęcie główne

Kulminacja spadających gwiazd już niedługo | foto podglądowe/pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Noc z 12 na 13 sierpnia zbliża się wielkimi krokami, a z nią jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych – deszcz meteorytów Perseidów. Już wkrótce niebo rozświetli prawdziwy pokaz „spadających gwiazd”.
reklama

Spektakl na niebie

Zaczyna się jeden z najbardziej oczekiwanych astronomicznych spektakli roku – deszcz meteorytów znany jako Perseidy. Już od kilku dni możemy dostrzegać te fenomenalne „spadające gwiazdy”, a najlepszy czas na ich obserwację zbliża się wielkimi krokami. W tym roku maksimum roju Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, kiedy to niebo rozświetli prawdziwy pokaz meteorytów.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei).  

Te meteorowe strzały poruszają się z niesamowitą prędkością – osiągają aż 59 km/s. Najczęściej obserwujemy je w grupach, kiedy w krótkim czasie możemy zobaczyć od 6 do 15 meteorów. W idealnych warunkach, podczas maksimum, liczba meteorytów w ciągu godziny może sięgnąć nawet 100.

Są one obserwowane od czasów starożytnych, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy specjalistycznego wyposażenia, wystarczy, że spojrzymy w niebo. Ważne są jednak warunki, w jakich będziemy szukać meteorytów. Najlepiej, jeśli niebo jest bezchmurne, a przed nami dobrze widoczny jest jego duży fragment. Ciemniejsze otoczenie również zwiększa szanse na dostrzeżenie większej liczby meteorów.

Jednym z takich miejsc jest Energostrefa w Konarzewie. To miejsce, w którym znajduje się nie tylko obserwatorium astronomiczne, ale również jeden z nielicznych w Polsce teleskopów słonecznych. Dzięki temu odwiedzający mają niepowtarzalną okazję, aby z bliska przyjrzeć się nie tylko spadającym gwiazdom, ale również innym zjawiskom na niebie.

Zaplanowanie wieczoru z meteorytami to doskonały pomysł na spędzenie czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Udanie się do obserwatorium lub na obrzeża miasta na pewno pozwoli wypowiedzieć nie jedno życzenie do „spadającej gwiazdy”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama