Reklama

Reklama

Spotkania z historią: Na tropie kutnowskiego zamku

Opublikowano: pon, 9 lis 2015 20:49
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia "Centra rezydencjonalne w Kutnie" - wykład o takim tytule wygłosił dzisiaj dr hab. Janusz Pietrzak z Uniwersytetu Łódzkiego. Prelekcja w Muzeum Regionalnym odbyło się w ramach "Spotkań z historią", które potrwają do środy.J. Pietrzak przypomniał o historii Kutna, jego właścicielach - m.in. rodzinie Kucieńskich czy Zamoyskich (która je później nabyła). Sporo miejsca poświęcił kutnowskiemu zamkowi.

Reklama

Ze spisu inwentarzowego wykonanego na zlecenie właścicielki Anny z Blińskich Zamoyskiej pod koniec XVII wieku wynika, że w dobrach, które niegdyś należały do Kucieńskich, znajdował się zamek na kopcu, murowany, opuszczony.

- W Kutnie nie znaleziono żadnego kopca. Są jednak dwie teorie w zakresie tego, gdzie ów zamek mógł się znajdować - mówił dr hab. Janusz Pietrzak. - W świetle jednej z nich chodziło o południowo-zachodnią część miasta, w pobliżu doliny Ochni. W rejonach dzisiejszej straży pożarnej.

Z kolei w świetle tej drugiej teorii zamek mógł być w miejscu dzisiejszego domu kultury. W latach 60. ubiegłego stulecia wyburzono bowiem budynek, który w XIX wieku przekształcono na browar, a w rzeczywistości mógł być XVI-wiecznym zamkiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)