Reklama

Reklama

Gratka dla pasjonatów historii. Kutnowską bibliotekę odwiedził Wiesław Paluchowski [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 31 lip 2021 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wiesław Paluchowski- wieloletni pasjonat historii, działacz społeczny, regionalista i rekonstruktor był czwartkowym gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w ramach projektu Kutno z pasją.

Reklama

Od 2013 Wiesław Paluchowski jest Prezesem Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 i od wielu lat prowadzi działalność na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej, pielęgnowania tradycji wojskowych i patriotycznych, przede wszystkim związanych z 37 Łęczyckim Pułkiem Piechoty im. Ks. J. Poniatowskiego oraz Bitwą nad Bzurą.  Jest współorganizatorem Odysei Historycznej, która odbywa się cyklicznie w naszym regionie i cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród rekonstruktorów i gości. To  najdłużej organizowane  cykliczne wydarzenie, na którym pojawiają się grupy odtwarzające wszystkie okresy historyczne. Odbywa się ono od 2009 roku.  Podczas ostatniej brało udział ok. 1200 rekonstruktorów i ok. 8 tys zwiedzających. 

Na swoim koncie ma ponadto liczne godziny żywej historii przeprowadzane w kutnowskich szkołach i przedszkolach. Prowadzący spotkanie dr Jacek Saramonowicz- Wiceprezes Kutnowskiego Stowarzyszenia Historycznego, pracownik Muzeum Regionalnego i regionalista zaczął od pytania o początek tej oryginalnej pasji.  Jak się okazało, Wiesław Paluchowski, z powodów zdrowotnych nie został powołany do  zasadniczej służby wojskowej, a rozwój swoich zainteresowań zawdzięcza książce "Łuny w Bieszczadach" J. Gertharda i wycieczce w Bieszczady w tereny związane z operacją "Wisła". Zafascynowany tą historią, po powrocie do Kutna odnalazł 8 żołnierzy, którzy walczyli z bandami UPA. Fascynację powiększył fakt, iż 2 członków jego rodziny i żony służyło w 37 Pułku Piechoty. Wraz ze Stowarzyszeniem zorganizował wyprawę do Wągrowca w poszukiwaniu śladów żołnierzy tego pułku. Okazało się, że w pamięci miejscowej ludności wciąż żywe są historie związane z 37 Pułkiem odesłanym tam w celu obrony granic i chętnie nimi się dzielili. To pozwoliło poszerzyć zakres wiedzy o losach żołnierzy. Gość podkreślał, jak ważne dla niego, jak i każdego rekonstruktora są wywiady z bezpośrednimi świadkami, a tych już niewielu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragedia w kutnowskim markecie. Mamy komentarz policji [ZDJĘCIA]

Drugi wątek poruszony podczas spotkania to odtworzona przez Wiesława Paluchowskiego i  członków Stowarzyszenia  I Samodzielna Brygada Spadochronowa im. Generała Sosabowskiego, z którą byli m.in. w Holandii w historycznym Arnhem  dla uczczenia słynnej operacji Market Garden. Uczestnicy polskiej grupy rekonstrukcyjnej mogli się tam przekonać, z jakim szacunkiem i wdzięcznością Holendrzy podchodzą do polskiego munduru. 

Kolejną ważną inicjatywą w trakcie rozwijania swojej historycznej pasji było zajęcie się grobem żołnierza AK , który został stracony na przełomie styczeń/luty 1945  i pochowany koło Kuczkowa. Wiesław Paluchowski dokłada wszelkich starań aby rozwikłać do końca tę niewyjaśnioną historię.

Na pytanie o marzenia zwierzył się, że jego ogromnym marzeniem jest zorganizowanie wyprawy śladami żołnierza polskiego w czasie II WŚ  przez wszystkie kraje. Największym z kolei kutnowskim bohaterem dla gościa jest Kapral J. Cieślak - żołnierz z Bitwy nad Bzurą, który potrafił samodzielnie zlikwidować dwa niemieckie stanowiska z bronią maszynową.

Nie małą atrakcją wśród słuchaczy cieszyły się również przyniesione oryginalne przedmioty z ekwipunku mundurowego spadochroniarza z I Brygady Spadochronowej oraz repliki ręcznie robionych granatów z czasów Powstania Warszawskiego, które można było obejrzeć po spotkaniu. Nie zabrakło również pytań indywidualnych. Ta interesująca rozmowa dwóch pasjonatów historii wzbudziła ogromne zainteresowanie, zwłaszcza  w temacie 37 Pułku Piechoty, jak również w temacie losów mieszkańców Kutna w czasie II WŚ.  

Na koniec Wiesław Paluchowski nadmienił o kutnianach biorących udział w Powstaniu Warszawskim i zaprosił na obchody tej rocznicy organizowane w Kutnie 1 sierpnia i podziękował wszystkim członkom Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 za wspólną pracę, pasję i dokonania. Spotkanie uwiecznił pamiątkowy wpis do księgi pamiątkowej Biblioteki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Remonty w szkole i w budynkach mieszkalnych. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE