Konserwator Zabytków opowiada o ciekawych obiektach
Drzewa, stacje benzynowe, znaki i inne elementy drogowej infrastruktury to tylko niektóre z obiektów, które mijamy podróżując polskimi drogami. Są wśród nich również elementy, na które rzadko zwracamy uwagę.
Ich historię przybliża Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Chodzi o kapliczki.
- Czy wiedzieli Państwo, że istnieje kilka rodzajów kapliczek? Znane z naszego najbliższego otoczenia często pozostają niezauważone, a przecież tak bardzo wpisują się w krajobraz naszej codzienności. Pierwszą z nich prezentujemy poniżej – mówią pracownicy łódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Pokazali zdjęcia kapliczki z sąsiedniego powiatu łowickiego, konkretnie z Chruślina w gminie Bielawy. Zobaczysz je w poniższej galerii.
Urzędnicy mówią, że to typ latarniowej kapliczki murowanej z czerwonej cegły.
- Została wzniesiona w II połowie XIX wieku. Obecnie po środku kapliczki we wnęce znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, natomiast u szczytu, wewnątrz kapliczki znajduje się figura Matki Bożej. Ta kapliczka została niedawno poddana gruntownym pracom konserwatorskim – podkreśla Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
Dlaczego okoliczni mieszkańcy decydowali się na trud wzniesienia takich konstrukcji? Na to pytanie także odpowiadają eksperci z Urzędu Ochrony Zabytków.
- W jakim celu wznoszono podobne kapliczki? Powodów znaleźć można mnóstwo: podziękowanie za łaski, pomyślność, zdrowie, pokutę i wiele innych – wyliczają urzędnicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.