Tradycja ta pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Posypywanie głowy popiołem symbolizować ma pokutę i pamięć o kruchości ludzkiego życia.
Nowa watykańska instrukcja modyfikuje przebieg nabożeństwa - wszystko z uwagi na bezpieczeństwo. Jak wyglądają zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów?
Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.
Ponadto, zrezygnowano z wygłaszania formuły z Mszału Rzymskiego do każdej osoby biorącej udział w obrzędzie. W tym roku, słowa te padają tylko raz i kierowane są bezpośrednio do wszystkich wiernych.
Do zaleceń dostosowuje się także Diecezja Łowicka.
- Ze względu na trwający stan pandemii posypanie głów popiołem odbywa się zgodnie z zaleceniami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Tak też jest i w naszej diecezji – m.in. w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Mszy o godz. 10:00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Józef Petrynowski. W homilii celebrans podkreślił, że do zbawienia konieczne jest uznanie swoich grzechów, ponieważ Jezus chce zbawić właśnie grzeszników - czytamy na stronie diecezji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.