Reklama

Reklama

Środa popielcowa inna niż dotychczas. Znamy stanowisko diecezji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Środa popielcowa inna niż dotychczas. Znamy stanowisko diecezji - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzisiaj w Kościele Katolickim rozpoczął się wielki post. Pierwszym krokiem na drodze do święta Zmartwychwstania Pańskiego jest udział w mszy świętej i obrzędzie posypania głowy popiołem. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, nabożeństwio odbywa się jednak w zmienionej formie, o czym zdecydował Watykan. Jak do sprawy podchodzi Diecezja Łowicka?

Reklama

Tradycja ta pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Posypywanie głowy popiołem symbolizować ma pokutę i pamięć o kruchości ludzkiego życia.

Nowa watykańska instrukcja modyfikuje przebieg nabożeństwa - wszystko z uwagi na bezpieczeństwo. Jak wyglądają zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów?

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Ponadto, zrezygnowano z wygłaszania formuły z Mszału Rzymskiego do każdej osoby biorącej udział w obrzędzie. W tym roku, słowa te padają tylko raz i kierowane są bezpośrednio do wszystkich wiernych.

Do zaleceń dostosowuje się także Diecezja Łowicka.  

- Ze względu na trwający stan pandemii posypanie głów popiołem odbywa się zgodnie z zaleceniami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Tak też jest i w naszej diecezji – m.in. w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Mszy o godz. 10:00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Józef Petrynowski. W homilii celebrans podkreślił, że do zbawienia konieczne jest uznanie swoich grzechów, ponieważ Jezus chce zbawić właśnie grzeszników - czytamy na stronie diecezji. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy