29 września 1984 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Było to ogromne wydarzenie, w którym brało udział wielu mieszkańców.
W dokumencie zapisano:
"Działo się to w dzień 29 września, znaczony imionami Michała, Gabriela i Rafała Archaniołów, Roku Pańskiego 1984, w parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, w czasach gdy na Stoicy Apostolskiej zasiadał nasz rodak Jan Paweł II. Głową Kościoła Katolickiego w Polsce był kardynał Józef Glemp a proboszczem parafii i inicjatorem budowy ksiądz prałat Jan Świtkowski, w czasach nękającego nasz kraj kryzysu gospodarczego i społecznego.
W tych trudnych czasach, szukający ostoi w Kościele Bożym, Naród polski wziął na siebie trud budowy wielu kościołów i świątyń. Budowę tego kościoła, dzięki staraniom księdza proboszcza, ofiarności i pracy parafian, rozpoczęliśmy w sierpniu 1982, Jubileuszowym roku 600-lecia Obrazu Jasnogórskiego.
Projekt architektoniczny kościoła i plebanii opracował inżynier architekt Bogusław Szczęsny z Warszawy a budowy podjął się inżynier Zbigniew Wirski mieszkaniec Kutna. Dnia 4 września w 1982 roku poświęcone zostały fundamenty kościoła i uroczyście wmurowana pierwsza cegła. Pierwsza msza święta w murach budowanego kościoła została odprawiona w dniu 29 kwietnia 1984 roku."
Wraz z powyższym dokumentem w mury budowanego kościoła złożono:
- odłamki skały z Ziemi Świętej, z miejsca gdzie Pan Jezus powiedział do Świętego Piotra "Ty jesteś opoka...",
- współczesną monetę srebrną 1000-złotową z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.
- ziemie i szczątki kości z katakumb rzymskich z pobliża grobu papieża świętego Piusa X i świętej Cecylii,
- fotografie obrazujące przebieg budowy.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, a ich autorem jest Zbigniew Wirski.