Środy z historią: Strategia rozwoju miasta - Samorząd Kutna III kadencji 1998-2002 [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Modernizacja stadionu miejskiego, budowa bloków mieszkalnych i powstanie Hypernovej - pamiętacie tamte czasy? A handel kwitnący na placu Wolności? To było właśnie wtedy!

Rada Miasta III kadencji

Późną jesienią 11 października 1998 roku wyborcy w głosowaniu ustalili skład III kadencji Rady Miasta Kutno. W nowo wybranej radzie powstała koalicja dziewiętnastu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Akcji dla Kutna i Powiatu. Na pierwszym posiedzeniu w dniu 30 października 1998 raoku rada dokonała wyboru swojego przewodniczącego, którym została Aleksandra Koszada. Zostały również wyłonione władze wykonawcze. W skład siedmioosobowego Zarządu Miasta weszli: wybrany na prezydenta miasta Krzysztof Wacław Dębski oraz Marek Galus i Piotr Pilch, którzy objęli funkcje zastępców prezydenta miasta. 24 października ustalono także ostateczny skład zarządu, w który weszli: Rafał Jóźwiak i Kazimierz Maślak.

Proces formowania władz samorządowych został zakończony wyborem zaproponowanych przez prezydenta Krzysztofa Wacława Dębskiego kandydatur: Bożeny Pasikowskiej na stanowisko skarbnika miasta i Barbary Herman na stanowisko sekretarza miasta. Pracami Biura Zarządu Miasta kierowała Irena Bielicka, a rzecznikiem prasowym została Monika Andrysiewicz (później Sikora).

Strategia Rozwoju Miasta

Po przeprowadzeniu konsultacji w różnych środowiskach społecznych, kulturalnych, gospodarczych i w gronie radnych powstały założenia Strategii Rozwoju Miasta, przyjęte przez zarząd miasta. Następnie odbył się kolejny etap konsultacji społecznych i po uwzględnieniu wielu zgłoszonych propozycji powstał ostateczny projekt, który w dniu 16 listopada 1999 roku został przyjęty uchwałą Rady Miasta. Strategia określała priorytety i wskazywała obszary działania samorządu i planowane inwestycje zawarte w trzyletnich planach inwestycyjnych. Przyjmując do realizacji ten fundamentalny dokument, samorząd III kadencji określił najważniejsze kierunki działania w bliższej i dalszej przyszłości. Główny akcent stanowiły zapisy, których realizacja tworzyła warunki dla rozwoju Kutna poprzez znaczne zwiększenie nakładów na drogi, kanalizację, budownictwo oraz odnowienie kutnowskiej starówki. Znaczącą i ważną rolę miały zadania określone w sferze oświaty, kultury, sportu i ochrony środowiska. Strategia określała również pakiet działań, których efektem końcowym miało być stworzenie dobrego klimatu dla rozwoju firm działających w Kutnie i przyciągnięcie nowych inwestorów. Kontynuowany był rozwój Kutnowskiego Parku Agro-Przemysłowego, który został utworzony przez samorząd poprzedniej kadencji.

Inwestycje

I tu się działo naprawdę duużo! W czasie trwania III kadencji zmodernizowano 21, 7 km dróg i ulic, m.in. Holenderską, Metalową, Stalową, Adama Mickiewicza, skrzyżowanie ul. Skłodowskiej-Curie z 29 Listopada, Łąkoszyńską. To również w tych latach modernizację przeszły ulica Królewska i plac Piłsudskiego, a także wyprowadzono ciężki ruch kołowy z centrum miasta za sprawą budowy wschodniej obwodnicy Kutna.

Duże środki finansowe w wysokości ponad 6,5 miliona złotych przeznaczono na budownictwo mieszkaniowe. W trakcie III kadencji powstało 139 nowych mieszkań, przeprowadzono remonty części budynków komunalnych.

W tym okresie zrealizowano wiele ważnych inwestycji, których pozytywne efekty są odczuwalne również dzisiaj. Do nich należą modernizacja ulicy Królewskiej i placu Marszałka Józefa Piłudskiego, modernizacja stadionu miejskiego, wybudowanie hali sportowej przy SP nr 1 i sali gimnastycznej przy dawnej SP nr 5, likwidacja kultowego w tamtym okresie targowiska na placu Wolności i przeniesienie go na plac przy ul. Podrzecznej. 9 stycznia 2001 nastąpiło jego otwarcie.

W 2001 roku utworzono także Podstrefę Kutno wchodzącą w skład Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

19 września 2001 roku otwarto hipermarket Hypernova firmy Ahold Polska przy zbiegu ulic Oporowskiej i Jana Pawła II.

Kultura i oświata

Podczas trwania III kadencji miały miejsce liczne wydarzenia kulturalne - wystawy, wernisaże, koncerty, festiwale i przeglądy teatralne. Skupiały one nie tylko publiczność z miasta i okolic, ale również z innych rejonów kraju, a nawet z zagranicy. Istotnym uzupełnieniem wydarzeń kulturalnych organizowanych w Kutnie był Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza oraz zorganizowany po raz pierwszy w 1999 roku Festiwal im. Szaloma Asza. Organizacja Festiwalu była efektem porozumienia o współpracy, które prezydent Kutna podpisał z burmistrzem miasta Bat Yam w Izraelu.

Duże znaczenie miał w Kutnie rozwój szkolnictwa wyższego. Działalność rozpoczęła Wyższa Szkoła Gospodarstwa Krajowego, z którą ściśle współpracował samorząd miasta oraz kolegium Uniwersytetu Łódzkiego, które powstało z inicjatywy samorządu powiatu kutnowskiego.

Sport

Podczas III kadencji rozpoczęto dużą modernizację stadionu miejskiego i budowę kompleksu rekreacyjnego nad Ochnią. Samorząd wspierał finansowo działalność Miejskiego Klubu Sportowego w Kutnie, Międzyszkolnego Związku Sportowego, Kolejowego Klubu Sportowego "czarni" Kutno, AZS Kutno, a także wiele innych stowarzyszeń sportowych.

Pozostałe artykuły i zdjęcia sprzed lat można obejrzeć klikając w link poniżej
<<<<<<<<<ŚRODY Z HISTORIĄ>>>>>>>>>

Jeśli w swoich zbiorach posiadają Państwo zdjęcia z przeszłości Kutna i okolic i chcieliby się Państwo nimi podzielić na naszych łamach, to serdecznie zapraszamy do kontaktu:
a.augustynowicz@kutno.net.pl
pod nr tel.: 504 950 122
lub osobiście w siedzibie naszej redakcji przy ul. Wojska Polskiego 10a.

Informacje oraz zdjęcia pochodzą z publikacji pt. "Dwadzieścia lat samorządu Kutna 1990-2010" wydanym przez Agencję Rozwoju Regionu kutnowskiego S.A. na zlecenie Urzędu Miasta Kutno w 2010 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE