Reklama

Reklama

Stał tu prawie 100 lat, spłonął przez podpalacza. Poznaj historię kutnowskiego młyna [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kawał historii naszego miasta poszedł z dymem w wyniku podpalenia, do którego doszło w nocy z 21 na 22 lipca. W ogniu stanął młyn, będący od niemal 100 lat nieodłącznym elementem krajobrazu Kutna. Niewielu wie, że nie był to pierwszy pożar, jaki dotknął budynek przy ul. Przemysłowej. Co jeszcze wiemy o jego historii? Jak wyglądał przed laty?

Reklama

Kutno usłane dymem, w akcji straż z całego regionu

 

Do pożaru budynku znajdującego się na terenie Kutnowskich Zakładów Młynarskich doszło około godziny 2:30 w nocy z czwartku na piątek. W kulminacyjnej chwili zdarzenia słup dymu i ognia był widoczny z odległości kilku kilometrów. Dach budynku częściowo się zawalił.

W akcji gaśniczej brały udział zastepy straży pożarnej z Kutna oraz jednostek OSP z powiatu kutnowskiego - Wroczyny, Krośniewice, Komadzyn, Leszczynek, Klonowiec Stary. Pożar przybrał tak duże rozmiary, że ściągnięto ze Zgierza wozy z drabinami oraz ciężkie samochody gaśnicze z Łowicza i Łęczycy.

Strażacy walczyli z ogniem do południa, a działania związane m.in. z dogaszaniem zarzewi ognia trwało ponad dobę. Teren został oddany zarządcy budynku ok. godz. 8:00 rano 23 lipca. 

Wiele wskazuje na to, że przyczyną pożaru było podpalenie. Sprawę wyjaśniają policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

 

Historia lubi się powtarzać

 

Nad historią młyna przy ul. Przemysłowej pochyla się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Jak czytamy w tekście opublikowanym na stronie TPZK, młyn został zbudowany w latach 1924-1925 i należał do spółki akcyjnej „Zakłady Rolniczo-Przemysłowe Ziemi Kutnowskiej”. Był to 3-piętrowy budynek murowany, w którym mieścił się nowoczesny automatyczny młyn poruszany maszyną parową o mocy 150 KM (później zwiększono moc do 200 KM).

Młyn pracował także w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu został upaństwowiony. Od 1946 roku był poruszany za pomocą silnika na koks-gaz ssany, a od 1961 roku za pomocą silnika elektrycznego. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachowały się pierwotne urządzenia produkcyjne.

Co ciekawe, młyn uległ pożarowi również 60 lat temu. W 1962 roku budynek stanał w ogniu i został częściowo zniszczony. Po przbudowie działał jednak spowrotem.  Obecnie - od 2010 roku - pozostaje w rękach osoby prywatnej (a nie, jak pisaliśmy wcześniej - Zakładów Młynarskich Państwowych Zakładów Zbożowych Kutno). Czy jeszcze kiedyś uda się przywrócić go do "żywycz"? Czas pokaże. 

W Obwieszczeniu  Publicznym – dodatku do dziennika urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości nr 52 z 31 maja 1924 roku ukazała się poniższa informacja:

"Do rejestru handlowego, Działu B, sądu okręgowego we Włocławku w d. 14 maja 1924 r. wciągnięto następującą firmę pod No  79: „ „Zakłady Rolniczo-Przemysłowe Ziemi Kutnowskiej, Spółka Akcyjna z siedzibą w Kutnie, województwa Warszawskiego. Spółka rozpoczęła działalność z dniem zarejestrowania. Celem spółki jest zakładanie i prowadzenie  zakładów przemysłowych do przerabiania płodów rolnych, pochodzących przede wszystkiem z  gospodarstw Ziemi Kutnowskiej, a w szczególność założenie w Kutnie lub pod Kutnem młyna z  popędem mechanicznym oraz czy to w Kutnie czy w innych miejscowościach ziemi Kutnowskiej, innych zakładów rolniczo-przemysłowych. Kapitał zakładowy spółki wynoszący 50.000 (pięćdziesiąt tysięcy) złotych, podzielony na 5.000 akcji po 10 złotych każda, został całkowicie wpłacony. Akcje są częściowo na okaziciela, częściowo zaś imienne. Akcje imienne mogą należeć jedynie do obywateli  Państwa Polskiego wyznania chrześcijańskiego. Warunek ten winien by wyraźnie zaznaczony na każdym egzemplarzu akcji imiennej. Kapitał zakładowy spółki może być powiększony na mocy uchwały walnego zgromadzenia akcjonarjuszów w drodze dodatkowych emisji akcji pod warunkami, zatwierdzone przez władze rządowe. Za każdą akcję nowej emisji nabywca winien wpłać No 52. Obwieszczenia publiczne. 31 oprócz jej wartości nominalnej premję, określoną przez walne zgromadzenie akcjonarjuszów w wysokości co najmniej tej części kapitału zapasowego jaka przypadnie podług ostatniego bilansu na każdą akcję poprzednich emisji. Pierwszeństwo do nabywania akcji nowych emisji służy właścicielom akcji emisji poprzednich w stosunku do ilości posiadanych przez nich dawnych akcji. Zarząd stanowią:

1) Zygmunt Chrzanowski (Warszawa ul. Smolna 14),

2)  Adam Skarżyński (maj. Świechów, pow. Kutnowskiego),

3) Józef Czarnowski (maj. Łęki, pow. Kutnowskiego),

4) Janusz Machnicki (Warszawa, ul. Flory 5),

5) Apolonjusz  Władysław  Gnruch (Kutno),

6) Władysław  Kazimierski (Kutno),

7) Stanisław Jasinkowicz (maj. Chodów, pow. Kutnowskiego),

8 ) Antoni Domański (wieś Dudki, gm. Kutno),

9) Florjan Franciszek Józef Byszewski (maj. Szołajdy, pow. Kutnowskiego).

Do kompetencji i obowiązków zarządu należy prowadzenie wszystkich interesów spółki i reprezentowanie jej wobec wszelkich władz i osób. Do bezpośredniego zarządzania interesami spółki lub poszczególnych działów zarząd może zamianować z grona członków zarządu lub z poza niego jednego lub więcej dyrektorów zarządzających, oprócz tego zarząd wyznacza prokurentów . Wszelką korespondencję podpisuje jeden członek zarządu lub dyrektor zarządzający lub dwaj prokurenci (…) Zarząd ma prawo wyłonić ze swego grona komitet wykonawczy, złożony co najmniej z 3 członków zarządu. Komitet może wykonywać wszystkie lub niektóre funkcje zarządu, za które zarząd w całkowitym składzie jest odpowiedzialny. Zakres działalności komitetu wykonawczego, jego kompetencje oraz stosunek do zarządu powinny być określone w osobnej instrukcji, wydanej przez zarząd.

Komisję rewizyjną stanowią:

1) Paweł Heyder (administrator dóbr Strzelce, pow. kutnowskiego),

2) Michał Narewski (przedstawiciel Syndykatu Rolniczego Warszawskiego),

3) Stanisław Grotowski (maj. Mnich),

4) Stanisław Chełchowski (maj. Konary),

5) Wojciech Ignaczak (maj. Wola Kałkowa).

Spółka Akcyjna. Zatwierdzony w d. 4 lutego 1924 r. przez Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu, statut spółki opublikowany został w Monitorze Polskim z d. 13 marca 1924 r., Ne 61. Akt organizacyjny zeznany został przed notarjuszem Romualdem Borkowskim w Kutnie, w d. 1 kwietnia 1924 r., N° 313. Czas trwania spółki jest nieograniczony."

Info: własne/TPZK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy