Duży nacisk położono na badanie rynku pracy, gdyż - jak powiedział prezydent Zbigniew Burzyński - to właśnie pracodawcy napędzają gospodarkę, dzięki której miasto może się rozwijać.
Ostatecznie zalecenia dotyczące rynku pracy obejmują:
- Kontynuację rozwoju dzielnicy przemysłowej oraz rozwój lokalnego rynku pracy.
- Poprawę jakości kształcenia zawodowego i dopasowanie kierunków edukacji do wymagań lokalnego rynku pracy.
- Wsparcie systemu kształcenia uczniów o umiejętności "miękkie", czyli dotyczące kontaktów interpersonalnych.
- Podniesienie jakości doradztwa zawodowego w szkołach.
- Stworzenie systemu kształcenia dorosłych w celu dopasowania ich umiejętności do wymagań lokalnych pracodawców.
- Stworzenie systemu wsparcia lokalnej przedsiębiorczości.
Jednocześnie wskazuje się na braki w ofercie handlowej, mało wieczornych atrakcji, niepełne wykorzystanie Małej Ligi Baseballu, braki w ofercie dla dzieci, nieciekawą ofertę turystyczną i muzealną i brak wystarczającej oferty dla gości firm, którzy przyjeżdżają do Kutna. Dodatkowo badania zasygnalizowały bardzo niski poziom usług szpitala powiatowego i deficyt infrastruktury sportowej oraz ścieżek rowerowych.
Zadowolenia z prac już teraz nie kryje Zbigniew Burzyński.
- Badania pokazują, że z całą pewnością strategia jest dla Kutna potrzebna. Myślę, że otrzymaliśmy bardzo dobry materiał. W trakcie kolejnych etapów prac wszystko będzie dodatkowo uszczegóławiane. Jestem pod wrażeniem ilości informacji oraz tego jak bardzo życzliwie mieszkańcy podchodzili do badań - mówił prezydent.
Lektura raportów z badań może przynieść wiele zaskakujących informacji o Kutnie. Zwłaszcza badania jakościowe, w których wprost przytacza się opinie mieszkańców. Dokumenty dostępne są dla każdego na stronie internetowej Urzędu Miasta.