reklama

Strategia Rozwoju Miasta: Kutno pod lupą czyli raporty socjologiczne

Opublikowano:
Autor:

Strategia Rozwoju Miasta: Kutno pod lupą czyli raporty socjologiczne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Rady Strategii Rozwoju Miasta Kutna na lata 2014-2020. Przedstawiane były na nim raporty z badań socjologicznych. O sprawy związane z Miastem Róż zapytano ponad kilkuset ankietowanych.- Mówi się, że wiemy najlepiej co dzieje się w mieście, ale to nieprawda. Siedząc za biurkiem nie ma szans na stworzenie dobrej strategii, dlatego potrzebny jest udział mieszkańców - mówiła Sylwia Prośniewska, jedna z autorek raportu, która podkreśliła, że długo zastanawiano się nad tym, kogo i jak zapytać.Ostatecznie badania przeprowadzone przez pracownię CoCreation przeprowadzono dwutorowo - ilościowo i jakościowo. W obydwu przypadkach ankietowanych podzielono na trzy grupy - w badaniach ilościowych wzięli przedsiębiorcy, maturzyści oraz seniorzy, w badaniach jakościowych - pracownicy - tzw. "przyjezdni", rodziny z małymi dziećmi oraz przedstawiciele instytucji, szkół i firm.

Duży nacisk położono na badanie rynku pracy, gdyż - jak powiedział prezydent Zbigniew Burzyński - to właśnie pracodawcy napędzają gospodarkę, dzięki której miasto może się rozwijać.

Ostatecznie zalecenia dotyczące rynku pracy obejmują:

  • Kontynuację rozwoju dzielnicy przemysłowej oraz rozwój lokalnego rynku pracy.
  • Poprawę jakości kształcenia zawodowego i dopasowanie kierunków edukacji do wymagań lokalnego rynku pracy.
  • Wsparcie systemu kształcenia uczniów o umiejętności "miękkie", czyli dotyczące kontaktów interpersonalnych.
  • Podniesienie jakości doradztwa zawodowego w szkołach.
  • Stworzenie systemu kształcenia dorosłych w celu dopasowania ich umiejętności do wymagań lokalnych pracodawców.
  • Stworzenie systemu wsparcia lokalnej przedsiębiorczości.
Respondenci odpowiadali także na pytania o ofertę kulturalną miasta. W tym zakresie doszło do bardzo dużych zmian na plus. Niemal wszyscy badani wskazywali na bardzo dobrze rozwiniętą kulturę. Największymi atrakcjami okazują się Kutnowski Dom Kultury, Święto Róży, Aquapark oraz Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

Jednocześnie wskazuje się na braki w ofercie handlowej, mało wieczornych atrakcji, niepełne wykorzystanie Małej Ligi Baseballu, braki w ofercie dla dzieci, nieciekawą ofertę turystyczną i muzealną i brak wystarczającej oferty dla gości firm, którzy przyjeżdżają do Kutna. Dodatkowo badania zasygnalizowały bardzo niski poziom usług szpitala powiatowego i deficyt infrastruktury sportowej oraz ścieżek rowerowych.

Zadowolenia z prac już teraz nie kryje Zbigniew Burzyński.

- Badania pokazują, że z całą pewnością strategia jest dla Kutna potrzebna. Myślę, że otrzymaliśmy bardzo dobry materiał. W trakcie kolejnych etapów prac wszystko będzie dodatkowo uszczegóławiane. Jestem pod wrażeniem ilości informacji oraz tego jak bardzo życzliwie mieszkańcy podchodzili do badań - mówił prezydent.

Lektura raportów z badań może przynieść wiele zaskakujących informacji o Kutnie. Zwłaszcza badania jakościowe, w których wprost przytacza się opinie mieszkańców. Dokumenty dostępne są dla każdego na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE