Kolejna mieszkanka naszego regionu padła ofiarą cyberprzestępców. Oszust podał się za jej syna i prosił o przelanie pieniędzy na konto. Policjanci w dalszym ciągu apelują o czujność i dokładną weryfikację naszych internetowych rozmówców.
W ostatnim czasie policjanci z naszego regionu otrzymali kilka zawiadomień o oszustwach za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego. Ich ofiarą padła m.in. 70-latka z sąsiedniego powiatu łęczyckiego.
- Oszuści podszywają się pod znajomych i za pośrednictwem komunikatora wysyłają prośbę o podanie numeru telefonu. Po namowie do wzięcia udziału w konkursie na telefon przesyłany jest kod weryfikacyjny. Okazuje się jednak, że jest to kod służący do przełamania zabezpieczeń i zresetowania konta. W ten sposób przestępcy pozyskują dane do kolejnych osób, wobec których stosują coraz bardziej wymyślne metody oszustw - mówi mł. asp. Katarzyna Pietrzak z KPP w Łęczycy.
Na uzyskane bezprawnie numery telefonów wysyłane są wiadomości o wygranej w konkursie. W celu otrzymania pieniędzy na swoje konto bankowe koniecznym jest przesłanie przez rzekomych laureatów wygenerowanego kodu BLIK lub danych karty kredytowej podszywającemu się pod znajomego oszustowi. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK realizowane są natychmiastowo, a dokonane w ten sposób przelewy jest niezwykle trudno cofnąć.
Jeszcze inną formą działania przestępców z wykorzystaniem numeru telefonu jest oszustwo za pośrednictwem komunikatora.
- W wiadomości przesłanej do mieszkanki powiatu łęczyckiego sprawca podał się za jej syna, informując o uszkodzeniu telefonu. Urządzenie miało wpaść do toalety, a oszust poprosił o pożyczkę na nowy telefon. Fałszywy syn podał numer konta, na który 70-latka przelała blisko 1000 złotych - dodaje mł. asp. K. Pietrzak.
Cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują naturalną wrażliwość wielu osób, działają z zaskoczenia i zwykle wywołują presję czasu. Policja apeluje, by mimo tego zawsze weryfikować otrzymywane wiadomości, zanim przekażemy rozmówcom jakiekolwiek dane.
- W przypadku otrzymania wiadomości z prośbą o pomoc, należy zawsze zadzwonić do osoby, która rzekomo jej potrzebuje. Uczulajmy swoich najbliższych na potencjalne zagrożenia w sieci i zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek w sytuacjach, gdy możemy zdobyć pieniądze „na wyciągnięcie ręki” - zaznacza mł. asp. K. Pietrzak.
Info: KPP w Łęczycy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.