Wtargnięcie osoby niepowołanej
W niektórych branżach, np. mięsnej lub chemicznej, skutki wtargnięcia osoby niepowołanej mogą bardzo niebezpieczne zarówno dla przedsiębiorstwa jak i nawet w skrajnych przypadkach dla środowiska. Wszyscy przecież niedawno słyszeliśmy o konsekwencjach zatrucia butelkowanej wody mineralnej jednego z czołowych producentów. Nietrudno sobie wyobrazić, jak duże zagrożenie dla konsumenta oraz wizerunku producenta, gdyby taka woda znajdowała się na półkach sklepowych w całym kraju. Aby uniknąć nieautoryzowanych wejść, stosuje się złożone systemy ochrony fizycznej czy dostępu. Mogą do tego służyć imienne karty do otwierania drzwi, zamki otwierające się na wzór odcisku palca lub siatkówki oka – możliwości są tu niemal nieograniczone. Dobry system zabezpieczeń zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wtargnięcia a tym samym zagrożenia.
Szpiegostwo przemysłowe
Różnicowanie poziomu dostępu pomoże również zabezpieczyć się przed stosowaniem nieuczciwych metod przez konkurencję, która za pomocą szpiegów przemysłowych może próbować wykraść technologie będące naszą własnością intelektualną. Luki w systemie mogą być spowodowane nieuwagą naszych pracowników – system zabezpieczeń będzie w stanie skorygować ich błędy, np. automatycznie blokując komputery od których pracownicy na chwilę odchodzą.
Włamania
Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na systemy zabezpieczeń, jest zagrożenie włamaniem i ryzyko kradzieży. Szczególnie ważne jest zastosowanie odpowiedniego systemu w obiektach położonych w pewnym oddaleniu od siedzib ludzkich, gdzie nie możemy liczyć na reakcję policji lub sąsiadów.
Pożary
Konieczne jest również zainstalowanie systemu zabezpieczeń systemów przeciwpożarowych. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie obiektu na wypadek pożaru. Pomóc w tym może zainstalowanie systemów ostrzegawczych lub nawet przeciwpożarowych (tzw. systemy tryskaczy). Odpowiednie rozmieszczenie tryskaczy i czujników dymu pozwoli nie tylko w porę ewakuować załogę hali produkcyjnej, ale również w wielu przypadkach zdusić pożar w zarodku. Zabezpieczenie to musi jednak zostać profesjonalnie zaprojektowane i dostrojone, tak aby alarm nie włączał się bez powodu, jednak był na tyle czuły, aby na pojawienie się ognia zareagował odpowiednio wcześnie. Wystąpieniem pożaru szczególnie zagrożone są hale produkcyjne wykorzystujące materiały łatwopalne np. fabryki mebli – w takich zakładach należy zwrócić na zabezpieczenia wyjątkową uwagę.
Awarie
Systemy alarmowe to również szansa na szybką reakcję na wszelkie nieprawidłowości w pracy poszczególnych urządzeń. Odpowiednie czujniki mogą np. zarejestrować zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę (np. chłodnie lub magazyny leków) danego pomieszczenia lub elementu, albo poinformować nas o tym, że dana maszyna jest włączona dłużej niż zaleca to jej producent. Systemy zabezpieczeń przed awariami obejmują nawet tak proste i skuteczne narzędzia, jak terminarze, które pozwalają nam dotrzymywać terminów przeglądów technicznych i prac konserwacyjnych.
Sytuacji, przed którymi chronią nas systemy zabezpieczeń, jest oczywiście znacznie więcej. Jednak pięć powyższych wydaje się występować zdecydowanie najczęściej.