reklama
reklama

Tajemnicze odkrycie obok plebanii. Natknięto się na nie całkowitym przypadkiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tajemnicze odkrycie obok plebanii. Natknięto się na nie całkowitym przypadkiem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW naszym regionie doszło do kolejnego, ciekawego odkrycia. Tym razem dokonano go w trakcie prac prowadzonych na terenie jednej z plebanii w sąsiadującym z powiatem kutnowskim powiecie łowickim
reklama

Seria odkryć w trakcie różnych prac

Przypomnijmy – niedawno Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi informował o odkryciu dokonanym podczas przeprowadzanych prac ziemnych w naszych okolicach, co szczegółowo opisywaliśmy W TYM MIEJSCU.

- Podczas prac ziemnych związanych z przyłączem mediów odkryto pradziejowe stanowisko! W trakcie prac prowadzonych wzdłuż niewielkiej rzeczki, u podnóża pagóra, nastąpiło oberwanie piaszczystej ściany wykopu. W związku z tym samoistnym zdarzeniem doszło do przypadkowego zarejestrowania substancji zabytkowej – informował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

reklama

Jak poinformował urząd, na odcinku tym odkryto sześć obiektów archeologicznych i materiał zabytkowy w postaci 31 fragmentów ceramiki. 

- Większość ceramiki pochodziło z ręcznie lepionych, chropowaconych naczyń grubościennych, datowanych wstępnie na V-VI okres epoki brązu i przynależnych do kultury łużyckiej – dodawał łódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Z kolei wczoraj Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi podał informację o bardzo podobnym odkryciu. Możemy więc chyba mówić o małej, archeologicznej serii.

reklama

Różnica jest taka, że tym razem nie do końca wiadomo, na co natrafiono.

- Podczas prac ziemnych związanych z przyłączeniem gazu na terenie plebani parafii katedralnej w Łowiczu odkryto relikty szkliwionej posadzki ceramicznej i bruku kamiennego. Na tę chwilę nie do końca wiadomo jakie było przeznaczenie budynku, w którym się znajdowały – dowiadujemy się od Wojewódzkiego Urządu Ochrony Zabytków w Łodzi.

reklama

Badacze dodają, że obecnie dostępne XIX-wieczne mapy archiwalne nie wskazują, by w miejscu odkrycia znajdował się jakiś budynek lub przybudówka do obecnej plebanii. 

Zauważają, że to może wskazywać na to, że wcześniej w tym miejscu znajdował się zupełnie inny budynek.

- Wnioskować można, że znalezisko jest pozostałością wcześniejszego obiektu. Szczegóły na pewno poznamy po dokładniejszym wydatowaniu posadzki i bruku – wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama