reklama
reklama

Tak próbują Cię oszukać! Nie wierz im na słowo, to nie urzędnicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Tak próbują Cię oszukać! Nie wierz im na słowo, to nie urzędnicy - Zdjęcie główne

Tak próbują Cię oszukać! Nie wierz im na słowo, to nie urzędnicy | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia"Kreatywność" oszustów nie zna granic. Szalbierze i naciągacze znajdują kolejne sposoby, by wyłudzić pieniądze i dane niczego nieświadomych osób. O nowej metodzie oszustw alarmują państwowi urzędnicy.
reklama

Oszukują na urzędników państwowych. Wydano ostrzeżenie

- Uwaga na próby podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej! - ostrzega Główny urząd Statystyczny. 

Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Zdarzenie jest próbą oszustwa, o którym należy powiadomić policję.

GUS zaznacza, że ankieter dzwoniący w imieniu urzędu, zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta).

W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące:

reklama

- badań społecznych,
- badań cen,
- badań rolnych.

Jak sprawdzić, czy to nie oszuści?

Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.

W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne respondent ma możliwość:

- sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
- zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
- umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
- zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.

reklama

Główny Urząd Statystyczny kieruje do gospodarstw domowych i rolnych biorących udział w badaniach ankietowych listy zapowiednie Prezesa GUS.

Na witrynie GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera”. W celu weryfikacji ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.

Przypominamy też, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent”.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama