Reklama

Reklama

''Tarcza antykryzysowa'' uratuje polskich przedsiębiorców? Zobacz, co powinieneś wiedzieć

Opublikowano: czw, 2 kwi 2020 05:00
Autor:

''Tarcza antykryzysowa'' uratuje polskich przedsiębiorców? Zobacz, co powinieneś wiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe, brak opłaty prolongacyjnej – jak wyglądać będą rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej?

Reklama

- Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.

Wsparcie dla przedsiębiorców w formie zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi pomoc publiczną. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej.

W związku z tym ZUS przyjął, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w „tarczy antykryzysowej” będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Co ważne jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje, będzie mógł być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

W myśl przyjętych regulacji, świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Dla pozostałych wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 r.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Poza tym, rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Bez opłaty prolongacyjnej

Ulga dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Wariar

  Ja poproszę o wyjaśnienie, co dokładnie ma znaczyć to postojowe. Co oznacza, od kiedy do kiedy itd. ?

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Ciekawy

  A kto uratuje tarcze ja się pytam?

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Wyborca

  Nasz samorząd to porażka...

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  1920

  Rządy PO PSL to czas największego światowego kryzysu gospodarczego od tego z lat 30 tych ubiegłego wieku a mimo to Polska miała jako jedyny kraj UE niewielki wzrost gospodarczy. Teraz mamy rządy nieudaczników z PiS i w ciagu 2 tygodni tzw pandemii upada zakład po, zakładzie a co za tym idzie przybywa szybko bezrobotnych.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Hmmm

   Hmmm No właśnie.... ciekawe dlaczego??? Może ktoś z myślicieli pisuarów się wypowie?

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Pisowiec

   No to na co czekacie wezwijcie tego kaczora Donalda i znów będzie Irlandia

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   poCo

   Zapomniałeś chyba o aferach nawet nie zamierzam ich wymieniać bo brakło by mi dnia zresztą jak czegoś nie wiesz TK cofnij sobie taśmy PiS

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Kutnowiak

  Sami wybraliście taki samorząd więc macie

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  v

  zgadzam się a na temat podatków od nieruchomości cisza no chyba że znów umorzy wybrańcom !

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  głos rozsądku

  Trzeba wstrzymać zbędne inwestycje i ratować ludzi. Wprawdzie szpital należy do powiatu, ale to sytuacja wyjątkowa. Uważam, że Urząd Miasta powinien natychmiast wstrzymać budowę drewnianej rudery saskiej i betonowego parkingu, łącznie za ponad 60 mln zł, a te pieniądze przeznaczyć na medycynę i na pomoc upadającym firmom i zwalnianym pracownikom. Są rzeczy ważne i ważniejsze, a dla Brzyńskiego nadal bzdury są ważniejsze od ratowania ludzi. Jako społeczeństwo musimy rozliczyć tę beznadziejną władzę, zarówno pisowską w starostwie, jak i burzyńsko-betonową w magistracie.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Zbychu

   Gościu zamilcz bo wszędzie rozsyłasz te swoje dyrdymały. Weź się za robotę nygusie, zajmij się swoimi sprawami!

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   alik

   wątpliwy ten rozsądek i głos też!!!