Był 24 lutego. O godz. 3.45 rosyjska telewizja wyemitowała wystąpienie Władimira Putina, podczas którego prezydent Rosji poinformował o rozpoczęciu „specjalnej operacji wojskowej”. Tłumaczył ją obroną samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, które Rosja kilka dni wcześniej uznała za niepodległe państwa. Bezpośrednio po przemówieniu Putina, o godz. 4.00 czasu polskiego rozpoczęła się inwazja. Rosyjskie wojska lądowe zaatakowały na wszystkich planowanych kierunkach, po uprzednim ostrzale rakietowym ukraińskich baz lotniczych i infrastruktury wojskowej.
Ukraińcy, głównie kobiety i dzieci, zaczęli masowo opuszczaj swój kraj, szukając schronienia w sąsiednich państwach. Z dnia na dzień miliony uchodźców zaczęły przybywać do Polski, która otworzyła swoje granice dla uciekających przed wojną.
Kutno solidarne z Ukraińcami. Tak pomagaliśmy po wybuchu wojny
Na reakcję kutnowskich władz nie trzeba było długo czekać. Już kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, mianowicie 28 lutego, powołano zespół ds. wdrażania pomocy obywatelom Ukrainy. Następnie utworzono całodobowy punkt kontaktowy dla uchodźców.
Przy ul. Bema 3 powstał natomiast miejski magazyn pomocy Ukraińcom, a w Szkole Podstawowej nr 1 utworzono punkt tymczasowego pobytu dla uchodźców. Innym sposobem zapewnienia dachu nad głową obywatelom Ukrainy było stworzenie banku miejsc tzw. prywatnych. Zbierano informacje o osobach, które są chętne przyjąć do siebie uchodźców, potem o osobach, które potrzebują takiej pomocy.
Na tym nie koniec wsparcia. Dziesiątki osób na peronie, kartony z artykułami spożywczymi, gesty wsparcia, uściski, łzy wzruszenia — takie obrazki wpisały się w krajobraz stacji PKP w Kutnie. Przez naszego miasto każdego dnia przejeżdzały pociągi z setkami uchodźców z Ukrainy. Mieszkańcy naszego miasta nie pozostawili ich samych sobie: dawali im wodę, żywność, słodycze, zabawki i inne akcesoria dla dzieci i niemowląt, a nawet karmę dla zwierząt. W akcje angażowali się zwykli mieszkańcy w każdym wieku, siostry zakonne, jak i kutnowskie firmy. Osoby znajdujące się wewnątrz składów uśmiechami i łzami wzruszenia dziękowały kutnianom za okazaną pomoc. Uśmiechy i słowa wsparcia i podziwu padały też z ust konduktorów i kierowników pociągów.
Ponadto spod kutnowskiej galerii odjeżdżały busy, które dostarczały pomoc humanitarną na granicę polsko-ukraińską. Co więcej, wielu Polaków, także kutnian, jeździło pod granicę z Ukrainą, by ewakuować stamtąd uchodźców.
Wszelkich form pomocy i wsparcia ze strony mieszkańców i władz Kutna nie sposób wymienić. Nie da się ich jednak zapomnieć. To, jak wyglądała pomoc okazany Ukraińcom w Kutnie w 2022 roku, możecie przypomnieć sobie dzięki galerii zdjęć pod artykułem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.