"Tęczowy", czyli jaki?
„Tęczowy Piątek” to akcja, która przypada w ostatni piątek każdego października. Jej pierwsza odsłona odbyła się w 2016 roku, od tamtej pory do kolejnych edycji przyłączały się setki placówek oświatowych z całego kraju (z wyjątkiem 2021 roku, w związku z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi). W tym roku do akcji włączyło się ponad 100 szkół.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na osoby LGBT+ w szkołach, natomiast hasłem tegorocznej edycji jest "safe space", czyli bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBTQ+ w szkole.
W tym roku za organizację wydarzenia odpowiada fundacja GrowSpace, zaś wsparcia merytorycznego udziela stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii. Priorytetem organizatorów jest dotarcie do szkół w małych miejscowościach.
- W tegorocznej edycji Tęczowego Piątku chcemy wzmocnić sprawczość młodzieży i pomóc im zbudować szkolne wspólnoty pełne wsparcia. Jestem pewna, że to właśnie osoby uczniowskie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie, dlatego zapewniamy im niezbędne narzędzia, wiedzę i wsparcie, które pozwolą zorganizować tęczowe święta w ich szkołach” - mówi Aleksandra Stube, koordynatorka projektu "Tęczowy Piątek".
W połowie października do szkół trafiły specjalnie przygotowane pakiety edukacyjne oraz promocyjne. To, co dzieje się w szkołach biorących udział w akcji, można śledzić dzięki konkursowi przygotowanemu przez GrowSpace. Młodzież z całej Polski przesyła zdjęcia z wydarzeń, kapituła konkursowa wybiera najlepsze prace i je nagadza. Ponadto uczniowie mogą włączyć się w akcję, dołączając do sieci wolontariackiej, gdzie otrzymują tęczowe ramki na zdjęcia, wlepki oraz interaktywne plakaty.
Kurator ostrzega dykretorów. Co na to kutnowskie szkoły?
Na "Tęczowy Piątek" nie wszyscy patrzą jednak przychylnie. Doskonale obrazuje to kontrakcja pod nazwą "Szlachetny Piątek", którą organizuje - również dziś - fundacja Centrum Życia i Rodziny. Inicjatywa ta skierowana jest właśnie przeciwko idei "Tęczowego Piątku", który, zdaniem fundacji, zachęca młodzież do manifestowania: egoizmu, niepohamowanej rozwiązłości i szukania szczęścia w doznaniach u nowych partnerów. W opinii organizatorów "Szlachetnego Piątku", sympatia do wymienionych postaw odbywa się "pod płaszczykiem tolerancji".
Akcję komentuje również budząca skrajne opinie fundacja Ordo Iuris, która mówi o "zagrożeniu dla rozwoju psychoseksualnego dzieci oraz naruszeniu konstytucyjnych praw rodziców".
Sprawy nie pozostawia samej sobie łódzki kurator oświaty, Waldemar Flajszer. W piśmie skierowanym do dyrektorów szkół, ostrzega on, że zgodnie z prawem oświatowym, na „Tęczowy Piątek” zgodę wyrazić muszą rada szkoły i rada rodziców.
- W związku z informacjami o planowanej organizacji w szkołach i placówkach akcji »Tęczowy piątek« przypominamy, że (…) podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców – ostrzega kurator w swoim piśmie.
Powyższe ostrzeżenie odnosi między innymi do rozwieszania plakatów lub flag.
A jak sprawy mają się w kutnowskich szkołach? Czy któraś z nich bierze udział w akcji?
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorami i nauczycielami: I LO im. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. J. Kasprowicza, Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica, Zespołu Szkół nr 2 im. A. Troczewskiego, Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego oraz Zespołu Szkół nr 4 w Kutnie - Azorach. Okazuje się, że - podobnie jak w poprzednich latach - żadna z tych szkół nie zaangażowała się do udziału w "Tęczowym Piątku". Jak będzie w kolejnych edycjach? Czy zapowiadana zmiana władzy ośmieli kutnowskie placówki? Czas pokaże. Do tematu wrócimy w przyszłym roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.