Niezwykłe zjawisko
Karol Wójcicki, autor popularnej strony „Z głową w gwiazdach”, poinformował, że tej nocy czeka nas jedno z dziwniejszych zjawisk astronomicznych — maksimum roju Eta Akwarydów. To wydarzenie nie tylko przyciąga miłośników nocnego nieba, ale także zaskakuje swoim nietypowym charakterem i historią.
Co sprawia, że ta noc jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim fakt, że meteory tego roju zdają się lecieć „w górę”, zamiast tradycyjnego spadania „w dół”. To zjawisko rzadko spotykane i wywołujące niemałe zdziwienie wśród obserwatorów.
W rzeczywistości to efekt optyczny. Wynika on z położenia radiantu roju (w konstelacji Wodnika), który przez większą część nocy jest pod horyzontem.
- Dlatego dosyć często może się zdarzać, że meteory będą sprawiać wrażenie jakby wystrzeliwały do góry zza wschodniej linii widnokręgu. No takich rzeczy nie widuje się zbyt często! - informuje Karol Wójcicki.
Każda ze “spadających gwiazd” które dziś w nocy będziemy mogli ujrzeć to drobinka pozostawiona przez najsłynniejszą kometę w dziejach — Kometę Halleya, która powraca raz na 76 lat. Ostatnio była widoczna w 1986 roku, a jej następny powrót zaplanowano na 2061 rok.
To właśnie te pyłki, rozrzucone po naszej orbicie, tworzą rój Eta Akwarydów, będący swoistą pamiątką po tej legendarnej komecie.
Meteory tego roju wyróżniają się także swoją szybkością — wchodzą w atmosferę z prędkością aż 66 km/s, co sprawia, że na niebie zostawiają jasne, długie smugi. Choć liczba meteorów podczas maksimum nie jest imponująca (około 40 na godzinę przy idealnych warunkach), to ich widowiskowość nadrabia wszystko.
Najlepszy czas na obserwację Eta Akwarydów to wczesne godziny poranne, między 2:00 a 3:30 nad ranem.
Dlatego tej nocy warto uciec od miejskich świateł i rozpocząć obserwację tego zjawiska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.