reklama
reklama

Ten zamek owiany jest legendą. To prawdziwa gotycka perła

Opublikowano:
Autor:

Ten zamek owiany jest legendą. To prawdziwa gotycka perła - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaOporów to miejsce niedaleko Kutna, które z pewnością warto odwiedzić, odkrywając jego tajemnice i legendy.
reklama

Gotycka perełka

Mimo, że nasze województwo nie kojarzy się z zamkami, to kryje kilka fascynujących warowni, które warto odwiedzić.

Jedna z nich znajduje się niedaleko naszego miasta. Mowa tu o zamku w Oporowie. Niewielu o nim wie, a to prawdziwa perła wśród polskich zamków. Wzniesiony na sztucznie usypanej wyspie obiekt należy do jednych z najlepiej zachowanych budowli gotyckich w kraju.

- Jest to bardzo ważne i niezwykle ciekawe miejsce na mapie województwa łódzkiego - mówi Anna Majewska – Rau dyrektor Muzeum Zamku w Oporowie.

reklama

Zamek jest najlepiej zachowaną rezydencją rycerską w Polsce, z historią sięgającą XV wieku. Wzniesiony został ok. 1440 roku na sztucznie usypanej wyspie, otoczonej głęboką fosą. Nie bez znaczenia jest jego położenie we wsi Oporów koło Kutna, co uchroniło go przed licznymi najazdami wrogich wojsk.

- Jest to prywatny zamek rycerski. W Polsce było wiele takich obiektów, ale zostały zniszczone przez wojny szwedzkie i już nie podniosły się z ruin. Jest to ,,zamek szczęśliwy”. Od zniszczenia uchroniło go położenie na uboczu – mówi dyrektor Majewska.

reklama

Głównym fundatorem zamku był Władysław Oporowski, biskup kijowski i syn wojewody łęczyckiego Mikołaja z Oporowa. Na początku XVII wieku opiekę nad obiektem przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, a w XIII w. – Sołłohubów.

W następnych latach należał kolejno do Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich i Karskich.

-Nasz zamek jest bardzo urokliwy. Praktycznie, poza małymi elementami dokładanymi przez kolejnych właścicieli, zamek możemy oglądać w stanie niezmienionym od XV wieku. W siedmiu salach pokazujemy jak mogły wyglądać dawne wnętrza dworskie, począwszy od czasów średniowiecza aż po późny wiek XIX. Wszyscy, którzy nas odwiedzą mogą zobaczyć jak mieszkało rycerstwo i jak żyła dawna szlachta - mówi Mateusz Szwarc, asystent muzealny Muzeum Zamku w Oporowie.

reklama

Od 1949 roku w murach zamku mieści się Muzeum posiadające w swych zbiorach niezwykle cenne dzieła, zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Można tu oglądać rzeźby i obrazy o dużej wartości artystycznej, eksponaty z dziedziny meblarstwa, ceramiki, tkactwa artystycznego i snycerstwa.

- Mamy tu, w trzech salach renesansowe stropy, mamy zachowane XVIII i XIX wieczne parkiety i stolarkę drzwiową. Nawet niektóre mechaniczne zamki działają, bo do dziś ich używamy! Sama brama wejściowa do zamku jest z lat 40 XIX wieku z ogromnym kluczem, który również jeszcze działa. Takie rzeczy, które powodują, że jak wchodzimy do zamku to od razu spotykamy ducha dawności – mówi dyrektor muzeum.

reklama

Długa historia i legendy

Oporowski zamek może poszczycić się długą historią, także tą wywodzącą się z legend. Jedna z nich głosi, że na terenie zamku istniało podziemne przejście, które łączyło obiekt z klasztorem oo. Paulinów. Miało być to miejsce schadzek pary kochanków – pięknej kasztelanki oraz zakonnika.

Pewnego dnia nad zamkiem w Oporowie miała rozpętać się burza. Piorun uderzył w sklepienie tunelu, powodując jego zawalenie, a także śmierć kobiety. Wielu twierdzi, że duch kasztelanki po dziś dzień straszy odwiedzających.

Wokół zamku rozpościera się piękny park o powierzchni 10 hektarów, w którym występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin, a także dwa stawy i fosa.

Bajkowy zamek w Oporowie i jego otoczenie były scenerią dla kilku produkcji filmowych i telewizyjnych, między innymi „Pan Tadeusz”, „Duch z Canterville” „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”,  serial „Ekstradycja” (VI odcinek 1994r.), czy „Korona Królów” (216 odcinek).

Zamek oporowski to jeden z 16 laureatów trzeciej edycji Złotych Pinezek, czyli wyróżnienia przyznawanego miejscom najbardziej docenianym przez użytkowników Map Google.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Witamy Cię w Kutnie, wyjątkowym mieście położonym w centrum Polski. Równinna panorama Kutna jest wyjątkowo urokliwa. Mamy długą historię, dobrą lokalizację, rozwinięty przemysł i ciekawą ofertę turystyczną. Jednak to wszystko wiesz już doskonale, jeśli jesteś mieszkańcem lub stałym bywalcem naszego pięknego miasta w województwie łódzkim. Kutno atrakcje swoje zawdzięcza nie tylko historii, ale również coraz to lepszemu skomunikowaniu z resztą Polski i swojemu centralnemu położeniu. Biznes, kultura, sport — wszędzie tu jest pole do rozwoju, ale dzieje się naprawdę coraz lepiej. Przykładem niech będzie Aqua Park Kutno , który jest znany doskonale w Polsce centralnej. Z nami dowiesz się więcej. Oczywiście nie tylko o atrakcjach. Z naszą pomocą dotrą do Ciebie wszystkie ważne ogłoszenia — Kutno to aktywne miasto, którego mieszkańcom zależy na sprawnej wymianie produktów i usług.  Będziemy dostarczać Ci ponadto bieżących informacji — Kutno wiadomości z ostatniej chwili ma naprawdę zatrzęsienie. Od nas dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze. Spędzisz dziś lub jutro sporo czasu na zewnątrz? Z pewnością zainteresują Cię również pogoda w Kutnie. Śledź koniecznie wydarzenia Kutno net. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama