Zamek w Besiekierach: jedna z pereł województwa łódzkiego
Mowa o ruinach Zamku w Besiekierach znajdujacych się w powiecie łęczyckim (gmina Grabów). Budowla najprawdopodobniej powstała na przełomie XV i XVI wieku. Zamek został zbudowany na planie prostokąta, otoczony fosą i wyposażony w masywne mury oraz wieżę obronną. Był siedzibą rodu Sokołowskich, ale został opuszczony w XVIII wieku i popadł w ruinę. Według źródeł historycznych mocno przyczynił się do tego pożar, który wybuchł w 1731 roku.
Dziś zachowane fragmenty murów przyciągają turystów, a legenda głosi, że w podziemiach zamku ukryty jest skarb pilnowany przez ducha. Ruiny są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, co czyni je idealnym celem na weekendowe wycieczki. Dla osób, które szukają ciszy i spokoju, spacer po murach zamku to idealny sposób na relaks i kontemplację.
Prace dobiegły końca. Atrakcja turystyczna dopieszczona
Ruiny zamku w Besiekierach są obecnie wizytówką Gminy Grabów. Budowla przeszła metamorfozę, na czym skorzystają turyści.
- Z uwagi na znaczną degradację murów przez bakterie nitryfikacyjne oraz zły stan drewnianej kładki prowadzącej na dziedziniec zamku, co zagrażało bezpieczeństwu zwiedzających, od kilku lat zwiedzanie dziedzińca nie było możliwe. Teraz, po przeprowadzonych pracach jest to już możliwe – mówi Kamila Raj z Urzędu Miejskiego w Grabowie. - Jest to nasze dziedzictwo i kulturowe i historyczne. Dbamy o to miejsce z myślą o następnych pokoleniach. Na przeprowadzone prace gmina pozyskała dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 9 milionów złotych, co dało 90 procent wartości inwestycji. Nasz wkład własny wyniósł 10 procent. Prace rozpoczęły się w 2023, a skończyły w grudniu 2024 roku – dodaje urzędniczka.
Podczas przeprowadzonych prac naprawione zostały uszkodzone fragmenty murów, a ich korony zostały zabezpieczone przed degradacją. Odgruzowany został dziedziniec zamkowy oraz pomieszczenia domu do poziomu posadzki parteru. Dostęp do obiektu, dzięki zamontowanej windzie, zyskały również osoby z niepełnosprawnościami.
Przeprowadzone prace archeologiczne zwiększyły informacje o zamku w Besiekierach, a przede wszystkim o jego etapach rozwoju i rozbudowy, dały też możliwość prześledzenia historii i znaczenia zamków prywatnych na ziemiach centralnej Polski. Ujawniono obecność szeregu okienek piwnicznych z lunetami lokalizowanych poniżej obecnych otworów okiennych parteru, odsłonięto korytarze „skarbczyka.” Odkryte zostały fundamenty budynku gospodarczego wschodniego. Z dotychczasowych badań wynika, że cały budynek mieszkalny posiadał piwnice, a nie jak pierwotnie zakładano tylko w północno-zachodnim narożniku, przy ścianie wschodniej i zachodniej dziedzińca odkryto pozostałości ceglanych pilastrów krużganków.
- W tym roku sezon turystyczny rozpoczniemy już w zupełnie nowych warunkach. Uporządkowany został teren wokół sztucznej wyspy, na której znajdują się ruiny zamku, powstały miejsca do rekreacji, plac zabaw, niewielka plaża i miejsca postojowe, również dla kamperów. Przebudowana została kładka na fosie, pomost wędkarski i kładka nad pobliską rzeką Orłówką – wylicza Kamila Raj.
Info: własne, Urząd Marszałkowski
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.