reklama
reklama

Terytorialsi z naszego regionu doskonalą umiejętności. Jak wygląda ich szkolenie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego regionu szkolili się z wojskami operacyjnymi na zimowym zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi prowadzili obserwację, ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach.
reklama

Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. Terytorialsi ćwiczyli przez trzy tygodnie na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej. Szkolenie zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Żołnierze WOT wzięli udział w licznych kursach. Zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych. Uczestniczyli w nim także żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzą m.in. żołnierze z Kutna i okolic.

W czasie zgrupowania poligonowego Terytorialsi wykonywali działania w warunkach specyficznych, organizowali posterunki obserwacyjne, ćwiczyli prowadzenie obserwacji wyznaczonych obiektów, wykonywali działania taktyczne na nartach i z wykorzystaniem sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Żołnierze uczyli się też sposobów wyznaczania współrzędnych posterunku oraz zasad określania azymutu topograficznego.

Niełatwe zajęcia czekały też uczestników kursu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape). Terytorialsi na początku poznali teoretyczne zasady przetrwania, a następnie ćwiczyli poza bazą. Na miejsce szkolenia wybrano trudny teren w okolicach Masywu Śnieżnika. Żołnierze uczyli się między innymi działania w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika, poznawali sposoby przetrwania w izolacji od własnych wojsk, nawigowania z użyciem mapy, kompasu oraz urządzeń improwizowanych. Ćwiczyli sygnalizację oraz współpracę z tzw. siłami odzyskującymi. Uczyli się też metod zdobywania pożywienia i uzdatniania wody.

- Rozpoznanie to bardzo ważne ogniwo dla każdego dowódcy. To na podstawie danych z rozpoznania dowódca zachowuje świadomość sytuacyjną oraz planuje i określa sposób działania wojsk własnych. Właśnie dlatego każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym. W czasie zgrupowania poligonowego, naszym głównym celem było doskonalenie umiejętności z zakresu przetrwania, przemieszczenia i prowadzenia obserwacji, jak również przygotowania do działania w terenie górzystym, który jest specyficznym środowiskiem walki. Zajęcia te pozwoliły na ujednolicenie działań we wszystkich pododdziałach WOT - zaznaczył płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania WOT.

Dla żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej udział w takim szkoleniu w terenie górskim to zdobycie nowego doświadczenia.

Współpraca i wymiana doświadczeń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi stale się rozwija. Terytorialsi już kolejny raz brali udział we wspólnym szkoleniu z żołnierzami pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ. To forma praktycznych ćwiczeń umożlwiająca wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Doskonalenie umiejętności współpracy i rozwijanie potencjału obronnego to wspólne cele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

- W trakcie zimowego zgrupowania poligonowego odbywającego się w Kotlinie Kłodzkiej uczestniczyliśmy w szkoleniu rozpoznawczym, które miało na celu podniesienie oraz nabycie nowych umiejętności. Ćwiczyliśmy taktykę, topografię, bytowanie w terenie górzystym oraz techniki linowe. Dodatkowym atutem szkolenia była możliwość współpracy z etatowymi jednostkami rozpoznawczymi. Zdobyta w tym czasie wiedza będzie przydatna podczas szkolenia w batalionach lekkiej piechoty – podsumował zgrupowanie uczestnik, żołnierz 9ŁBOT.

Info: 9ŁBOT

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama