reklama
reklama

To niezwykłe zjawisko może być widoczne gołym okiem. Nie wróci w okolice Ziemi przez dziesiątki tysięcy lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

To niezwykłe zjawisko może być widoczne gołym okiem. Nie wróci w okolice Ziemi przez dziesiątki tysięcy lat - Zdjęcie główne

Na naszym niebie pojawiła się nowa kometa! | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa niebie pojawiła się nowa kometa - C/2025 F2 (SWAN). Jej potwierdzenie przez Międzynarodową Unię Astronomiczną wzbudziło entuzjazm wśród miłośników kosmosu na całym świecie. Kometa, która zbliży się do Słońca 1 maja 2025 roku, oferuje niezwykłą okazję do obserwacji, zwłaszcza w nadchodzących tygodniach.
reklama

Na niebie pojawiła się kometa 

Na naszym niebie zagościła nowa kometa, która wzbudza entuzjazm i ciekawość wśród miłośników astronomii na całym świecie. Mowa o komecie C/2025 F2 (SWAN), która zaledwie kilka dni temu została oficjalnie potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

To zaskakujące odkrycie zawdzięczamy Vladimirowi Bezugly, amatorowi astronomii z Ukrainy, który zauważył nietypowy obiekt na zdjęciach z sondy SOHO. Jego spostrzegawczość doprowadziła do zgłoszenia odkrycia, które wkrótce potwierdziły inne obserwatoria.

reklama

- Już dziś wiemy, że kometa C/2025 F2 (SWAN) to obiekt długookresowy, przybyły z obłoku Oorta. Przemierza Układ Słoneczny po ekstremalnie wydłużonej orbicie i najprawdopodobniej nie wróci w okolice Ziemi przez dziesiątki tysięcy lat.- relacjonuje Karol Wójcicki z facebookowej strony „Z głową w gwiazdach”.

 Jej najbliższy punkt względem Słońca, czyli peryhelium, nastąpi 1 maja 2025 roku, kiedy to zbliży się do naszej gwiazdy na odległość zaledwie 0,333 jednostki astronomicznej. To blisko, co daje nadzieję na niesamowite widowisko na nocnym niebie.

- W tej chwili kometa znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza, ale powoli przemieszcza się w stronę Andromedy – w dniach 18–20 kwietnia pięknie będzie się prezentowała w towarzystwie galaktyki M31. - informuje Karol Wójcicki.

reklama

Najlepsze warunki do obserwacji przewiduje się na przełomie kwietnia i maja, zwłaszcza w dniach 24–30 kwietnia, tuż po nowiu, gdy ciemne niebo stworzy idealne warunki do podziwiania komety.

Obecnie jasność C/2025 F2 wynosi około 7 magnitudo, co sprawia, że można ją zobaczyć przez lornetki lub aparaty z jasnym obiektywem. Jednakże, po niedawnym gwałtownym wzroście jasności, istnieje szansa, że osiągnie ona poziom 4 magnitudo, co umożliwi dostrzeganie jej gołym okiem, zwłaszcza w ciemniejszych lokalizacjach.

reklama

Astrofotografowie już teraz chwalą się pięknymi zdjęciami komety, ukazującymi jej jasnozieloną komę i długi, wąski warkocz, który sięga nawet kilku stopni na niebie.

- Choć obecność komety tak blisko Słońca sprawia, że warunki do jej obserwacji nie są wymarzone, to właśnie teraz – na porannym niebie, nisko nad północno-wschodnim horyzontem – możemy ją spróbować wypatrzeć. Najlepiej tuż przed świtem, z dala od świateł miasta, z odsłoniętym widokiem na linię horyzontu.- dodaje Wójcicki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo