- To się nazywa być we właściwym miejscu o właściwej porze! Nagranie lejka kondensacyjnego spod niego samego! - piszą Łowcy burz.
Zjawisko zostało zarejestrowane wczoraj w Pacynie w powiecie gostynińskim przez Panią Monikę Garstkę. Lej na chwilę dotknął ziemi, stając się tornadem, czyli trąbą powietrzną.
- Podczas wykonywania tego typu materiałów, należy zachować szczególną ostrożność (a wręcz zaleca się ich nie wykonywanie) - tu akurat mamy sam lejek, ale gdyby powstało nawet słabe tornado, narażamy się na "prezent" w postaci rozpędzonej gałęzi czy dachówki! - apelują Łowcy burz Łódzkie.
Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, to kolumna lub lej wyrastający z podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Do jego powstania dochodzi, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Jeżeli prądy są mocno rozwinięte, a lej zetknie się z ziemią, mówi się o trąbie powietrznej.
- Dziś również mogą powstać takie cuda (w skali kraju, niekoniecznie naszego województwa), bądźmy czujni! Obowiązuje 1 stopień ostrzeżenia przed burzami! - ostrzegają Łowcy burz.
Przypomnijmy, że wydano pierwszy stopień zagrożenia, obowiązujący na terenie całego województwa łódzkiego od godz. 8.00 29.07.2023 do godz. 23.00 29.07.2023. Głównym zagrożeniem będzie silny opad deszczu do 30mm, lokalnie niewykluczony grad do 2/3cm średnicy oraz silne porywy wiatru do 80 km/h. Z uwagi na korzystniejsze nałożenie się warunków nie możemy wykluczyć pojawienia się słabej trąby powietrznej.
Zaleca się, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, zabezpieczyć drzwi, okna oraz przedmioty na balkonach i parapetach, a także nie chować się przed deszczem pod drzewami lub masztami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.