Remonty w kutnowskim kościele
W kościele parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie od pewnego czasu trwają prace remontowe. Przypomnijmy, że początki tej parafii sięgają 1982 roku.
- Wtedy proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Kutnie, ks. prał. Jan Świtkowski, wystarał się o pozwolenie na budowę kościoła przy ul. Kanclerza Jana Zamoyskiego 2/1. Jego budowa ruszyła we wrześniu tegoż roku. Dwa lata później arcybiskup warszawski i gnieźnieński Józef kard. Glemp, prymas Polski, poświęcił kamień węgielny. Dekretem prymasa z dnia 31 XII 1985 r., który wszedł w życie 13 I 1986 r., przy wybudowanym kościele dolnym został ustanowiony ośrodek duszpasterski pw. św. Jana Chrzciciela – przypomina parafia na swojej stronie internetowej.
Jego administratorem został mianowany ks. Jan Dobrodziej, późniejszy proboszcz. Już w 1987 r. oddano kościół górny. 15 II 1988 r. przy wybudowanym już kościele Józef kard.
- Glemp erygował parafię. Ukoronowaniem starań parafian i ks. prał. Jana Dobrodzieja była konsekracja świątyni, której 4 VI 2000 r. dokonał biskup łowicki Alojzy Orszulik. Dwupoziomowy kościół, projektu inż. arch. Bogusława Szczęsnego z Warszawy, cechuje nowoczesna architektura. Główny kościół stanowi poziom górny – opisuje parafia.
Przestronne wnętrze posiada współczesne wyposażenie. Na ścianie ołtarza głównego umieszczona jest płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, autorstwa Pawła Ciesielskiego z Łodzi, poświęcona w 1999 r. przez św. Jana Pawła II. Od wschodu usytuowane są: kaplica Matki Bożej Częstochowskiej oraz kaplica Miłosierdzia Bożego.
Co obejmują prace?
Jak informuje parafia, obecnie trwają prace przy schodach kościoła. Ich zakres obejmuje m.in. zdjęcie luźnej warstwy zniszczonego przez wodę podłoża z podsypki betonowej i wylanie na nowo schodów z właściwego betonu pod płyty granitowe. Będą podejmowane próby odzyskania ich przy rozbiórce.
- Musimy również rozebrać murki z cegły przy schodach, i postawić je z bloczków betonowych, bardziej odpornych na wodę. By poprawić architekturę schodów głównych do kościoła zmniejszymy także wielkość tych murków. Wszystkie te prace są kosztowne, ale niezbędne dla trwałości schodów. Trwają także prace przy czyszczeniu ogrodzenia. W piątek zakończyliśmy prace przy czyszczeniu podmurówki ogrodzenia, aktualnie wykonywane jest piaskowanie, by usunąć starą farbę z części metalowych. Trwa również malowanie zakrystii i pomieszczeń przyległych z korytarzem po ubiegłorocznym zalaniu ich przez wodę – wylicza parafia.
- Dziękujemy panu Robertowi Kasztelanowi za bezinteresowną usługę wielkim dźwigiem przy zdjęciu starej ciężkiej wyciągarki z dachu naszego kościoła, który jest aktualnie remontowany. Dziękujemy panu Tomkowi i jego synowi Jankowi za złożenie kompletu nowych szaf i wieszaków do sali, gdzie odbywają się między innymi spotkania dla młodzieży przed bierzmowaniem. Bogu niech będą dzięki, że udało się po długim okresie oczekiwania zebrać wszystkich wykonawców do tych prac – dodają księża z parafii św. Jana Chrzciciela.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.