Reklama

Reklama

Tym rodzicom od września przysługuje dodatkowy zasiłek. Powodem koronawirus

Opublikowano: 2 września 2020 06:00
Autor:

Tym rodzicom od września przysługuje dodatkowy zasiłek. Powodem koronawirus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 do 20 września ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Reklama

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do 8 lat. Świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko (z powodu Covid-19).

- Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania np. gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się także starać w przypadku braku możliwości opieki przez nianię – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dotyczy także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

W jaki sposób starać się o zasiłek?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego. Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • rok temu | ocena +8 / -8

  Xxxx

  Matka trojki dzieci ty nygusico śmierdząca masz zaszczyt się chwalić że żyjesz z zasiłków i 500 plus weź się za robotę a nie zerujesz i bierzesz jałmużnę z państwa pasozycie społeczny

  • rok temu | ocena +4 / -4

   Yyyyy

   Zgadza się. Patologiczne pasożyty społeczne źerujace na socjalnych pieniądzach to właśnie rodzinki 500 plusowe. Szkoda słów.

   • rok temu | ocena +5 / -5

    Klient

    No. Jak dostaną te swoje zapomogi to w marketach nie rządzi nic. Wszędzie te patole z bachorami dracymi ryje i ganiajacymi się między rzedami. Wczoraj właśnie niedopilnowane przez mamusie rozprawiajaca z inną patologia rrzucilo słoiki z półki. Ale wedle mamci to tylko dzieci i nic się nie stało jak oznajmiła.

    • rok temu | ocena +1 / -1

     ...............

     I to z roku na rok ta patologiczna dzieciarnia będzie coraz gorsza zero wychowania

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Matka trójki dzieci

  Dobrze że dawać maja zapomogę mam 500 plus i pieniądze dodatkowe nie będę musiała iść do pracy bo Państwo mi daje

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Śmiech na sali

  Zaczyna się dalsze rozdawanie pieniędzy.