Reklama

Reklama

Tysiące szkół dołączyło do "Tygodnia ulgi". Czy są wśród nich placówki z Kutna i okolic?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/PAP

Tysiące szkół dołączyło do "Tygodnia ulgi". Czy są wśród nich placówki z Kutna i okolic? - Zdjęcie główne

Czy wśród placówek, które dołoączyły do kampanii, są szkoły z Kutna i powiatu kutnowskiego? | foto poglądowe/PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blisko 2 tys. szkół z całej Polski przystąpiło do kampanii „Tydzień ulgi”, organizowanej przez psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem było obniżenie stresu związanego z powrotem dzieci i młodzieży do szkół oraz zadbanie o dobrostan psychiczny pedagogów. W ramach "Tygodnia ulgi" Instytut Psychologii UJ zachęcał nauczycieli do tego, aby w pierwszych dniach powrotu do szkoły zrezygnowali z klasówek, zadań domowych i sprawdzania zeszytów. Czy wśród placówek, które dołoączyły do kampanii, są szkoły z Kutna i powiatu kutnowskiego?

Reklama

Inicjatorki akcji dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska i dr hab. Magdalena Śmieja-Nęcka podkreśliły, że zależało im, aby kampania nie miała jedynie informacyjnego charakteru, a przyniosła uczniom realną, natychmiastową ulgę w stresie.

- Psychologia dostarcza wielu twardych dowodów na to, że nauka w stresie jest nieskuteczna, a przeciążenie obowiązkami znacząco pogorsza kondycję psychiczną dzieci i młodzieży" – zauważyła Śmieja-Nęcka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez uczelnię, "Tydzień ulgi" zorganizowało prawie 2 tys. różnego rodzaju szkół z różnych zakątków kraju. Instytut oznaczył je ikoną serduszka na specjalnej mapie dostępnej online. Na mapie (ZOBACZ TUTAJ) nie ma jednak żadnej z kutnowskich szkół. 

Placówki miały także własne, oryginalne pomysły, jak powitać dzieci i młodzież – np. nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce nagrali "belferski rap".

Szkoły, które zadeklarowały, że pierwszy tydzień nauki odbędzie się bez sprawdzianów i zadań, mogły zgłaszać się przez specjalny formularz online. W ocenie Gruszki-Gosiewskiej kampanii była sporym wyzwaniem logistycznym. Placówki przystępujące do kampanii miały otrzymać specjalne plakaty i certyfikaty. W praktyce oznaczało to projekt, druk, transport i wysyłkę blisko 3 tys. plakatów i certyfikatów. W logistykę zaangażowały się trzy biura Instytutu Psychologii UJ oraz studentki psychologii. Ostatnie certyfikaty trafią do szkół w połowie czerwca.

- Misją uniwersytetu jest nie tylko kształcenie, prowadzenie badań naukowych i zaszczepianie obywatelskiej dojrzałości. Etos uniwersytecki to także troska i odpowiedzialność społeczna. Przejawia się on w działaniach takich jak kampanii” Tydzień ulgi”, która choć odrobinę, ale i wymiernie wsparła dzieci i młodzież w tym wyjątkowo trudnym dla nich momencie. Przez tydzień byliśmy także jako uczelnia symbolicznie obecni w 2 tysiącach polskich szkół – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel i wyraził nadzieję na to, że wielu absolwentów szkół, które brały udział w akcji, będzie kiedyś studiować na UJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy