reklama
reklama

Upamiętnienie procesu szesnastu w Łąkoszynie: hołd dla bohaterów niepodległości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej delegacje samorządu miasta Kutno, Biura Posła na Sejm i młodzież upamiętniły tragiczne wydarzenia sprzed lat. To ważne wydarzenie przypomniało o bohaterstwie i ofiarach tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, pomimo represji sowieckiego reżimu.
Reklama lokalna
reklama

Złożyli hołd

W środę 19 czerwca, w rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej, w Łąkoszynie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele p.w. św. Stanisława. Wydarzenie to upamiętniało tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1945 roku, gdy polscy przywódcy podziemia niepodległościowego zostali aresztowani i oskarżeni o współpracę z Niemcami i działanie na szkodę ZSRR.

Wśród złożonych kwiatów znalazły się również kwiaty od delegacji samorządu miasta Kutno, Biura Posła na Sejm RP oraz Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Udział w hołdzie wzięła również młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6. To ważne wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci ofiar sowieckiego represjonowania polskich patriotów oraz upamiętnienie tych, którzy zginęli lub zmarli w sowieckich więzieniach.

reklama

Przypomnijmy, że proces szesnastu polskich przywódców miał na celu zdyskredytowanie legalnych władz RP i zastraszenie polskich elit politycznych. 

28 marca polscy przywódcy podziemia niepodległościowego przybyli do Pruszkowa, aby porozmawiać z Sowietami, na zaproszenie ge. Sierowa.. Wśród nich było dwóch mieszkańców Ziemi Kutnowskiej – Stanisław Jasiukowicz i Franciszek Urbański. Wszyscy zostali zatrzymani i wywiezieni do Moskwy, gdzie po prawie trzymiesięcznych przesłuchaniach, zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i działanie na szkodę ZSRR. 

reklama

Pomimo stosunkowo łagodnych wyroków wydanych przez sąd sowiecki, wielu oskarżonych nie wyszło na wolność, a niektórzy z nich zginęli w więzieniach moskiewskich.

Hołd Szesnastu przywódcom Polski Podziemnej był ważnym gestem upamiętniającym ich bohaterską walkę o niepodległość Polski. Niezależnie od okoliczności, warto pamiętać i szanować tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i niepodległość.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama