Reklama

Reklama

Urząd skontrolował kontrowersyjne schronisko dla zwierząt. "Brak podstaw do zerwania umowy"

Opublikowano: 14 kwietnia 2021 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Schronisko dla zwierząt w Wojtyszkach budzi dość spore emocje wśród internautów. Między innymi z tego powodu Urząd Miasta w Kutnie niemal dokładnie miesiąc temu wydał oświadczenie. Dowiedzieliśmy się wówczas o dodatkowej kontroli przeprowadzonej w tym miejscu.

Reklama

Wspomniane oświadczenie zostało przekazane opinii publicznej 10 marca. Magistrat podał, że zostało ono wydane w związku z wpisami i komentarzami w mediach społecznościowych dotyczącymi bezdomnych psów przebywających w schronisku w Wojtyszkach.

Dlaczego Wojtyszki? Urząd wyjaśnia

Całą treść pisma przytaczaliśmy W TYM MIEJSCU. Przypomnijmy jednak pokrótce – władze Kutna podkreślały, że nie mogą wybierać schroniska wedle własnych przekonań. Powód jest banalnie prosty – to zasady Prawa Zamówień Publicznych. Wszystkie urzędy są zobowiązane do przeprowadzenie procedury konkursowej.

- Wszystkie podmioty startujące w konkursie muszą zapewnić przestrzeganie standardów opieki nad zwierzętami, a ostatecznie wygrywa ta, która zaoferuje najniższą cenę. Takie jest Prawo Zamówień Publicznych. W żaden sposób Urząd Miasta nie może tego wymogu złamać – informował Urząd Miasta w Kutnie.

Przekazano także, że raz na kwartał pracownicy Biura Zieleni Miejskiej przeprowadzali kontrole. Sprawdzano warunki w jakich żyją zwierzęta odłowione w Kutnie. Nie stwierdzono łamania standardów. Do podobnych wniosków dochodzą służby weterynaryjne i sanitarne, które w Polsce nadzorują prace schronisk.

Schronisko pod lupą

Jednakże władze zdecydowały się na przeprowadzenie dodatkowej kontroli. Wpływ na taką decyzję miały m.in. krytyczne głosy internautów i mieszkańców Kutna.

- Ze względu na dochodzące do nas informacje o niewłaściwym traktowaniu bezdomnych zwierząt w schronisku w Wojtyszkach, w dniu 10.03.2021 przeprowadzana jest dodatkowa kontrola. Jeśli pokaże ona uchybienia, Miasto będzie musiało zerwać, podpisaną ze schroniskiem umowę – zaznaczał w oświadczeniu Magistrat.

Od tamtego czasu minął ponad miesiąc. Zapytaliśmy więc o rezultaty. Poinformowano nas, że wnioski są podobne do tych, które wyciągano po poprzednich kontrolach.

- Przeprowadzona w Schronisku w Wojtyszkach kontrola nie wykazała nieprawidłowości, nie mieliśmy więc podstaw do zerwania umowy. W ostatnich latach oprócz wspomnianej już kontroli z 10.03.2021 roku, przeprowadzano siedem innych kontroli mających na celu sprawdzenie jakości świadczonych przez schronisko usług. Żadna z nich nie wykazała żadnych nieprawidłowości - odpowiada nam Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Kutnie.

„Nie chcemy z nikim toczyć wojny, ten temat wymaga współpracy”

Na koniec warto jeszcze wrócić do oświadczenia z 10 marca. Urząd przypomniał wówczas, że od kilku miesiący prowadzone są działania promujące przygarnianie bezpańskich psów z Kutna przebywających w Wojtyszkach.

- Wszystkim nam leży na sercu dobro zwierząt, dlatego, jak zapewne Państwo zauważyliście, od grudnia prowadzimy wzmożone działania na rzecz adopcji psów. Liczymy na Państwa otwarte serca i nie chcemy z nikim toczyć wojny o bezdomne zwierzęta, bo ten temat wymaga wyjątkowego współdziałania. Warto bowiem zwrócić uwagę na to, kto powoduje bezdomność wśród zwierząt i ten problem wyeliminować – zaznaczał UM Kutno.

Na stronie Biura Zieleni Miejskiej znajduje się zakładka dzięki której możemy poznać szczegóły dot. adopcji psów odłowionych z Kutna (W TYM MIEJSCU). Znajdują się tam także fotografie i krótkie opisy zwierząt. Kilkanaście zdjęć bezpańskich zwierząt z Kutna znajduje się także w galerii zdjęć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)
 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Ewa

  Stek kłamstw. Urzędniczy bełkot. A psy jak cierpiały, tak cierpią. Umieralność w tym schronisku to około 50 procent w ciągu roku. To jak dobrze mogą się mieć te zwierzęta, skoro co drugi nie przeżywa tam roku.

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Polka

  O jakich wy kontrolach mówicie ludzie..!!! To są chyba jakieś żarty.! Chciałabym widzieć zdjęcia wolontariuszy którzy wyprowadzają pieski na spacer, chce widzieć jak jedzą i co jedzą. Jeżeli nie mają nic przeciwko to osoby prywatne też mogą przyjechać w każdej chwili prawda..? No przecież piszecie ze wszystko jest super.. Wstyd dla każdej gminy I miasta podpisującej umowy z takimi molochami a nawet gorzej napisałabym. Zobaczcie w innych miastach co to jest schronisko dla zwierząt. A nie bizes na cierpieniu zwierząt... WSTYD URZĘDASY

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Nie wszystko dla kasy

  Kutno 5akie ładne miasto, szkoda naprawdę, już myślałam że pracują tam urzędnicy z sercem.. Cóż kolejne miasto "wszystko dla kasy." .. Przykre

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Baltazar zalogowany

  Kutnioki to dziwne społeczeństwo.Raz nażekają ,że na drzewach gnieżdżą się ptaki i łajnią na głowy .Drzewa powycinać .Powycinane,nie ma cienia to sadzić

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

  Eko

  W Parku Traugutta wycięto 2 stare wierzby - tuż przy schodkach nad stawem - to skandal! na swojej stronce przedstawiają się jako dbający o środowisko a niszczą drzewostan. Poza tym drzewa się wykopuje a nie wycina, teraz już w tym miejscu, na pniu, nie da się posadzić nowego drzewa!

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

   ddssdsds

   wycinają w całym mieście - niedawno przy Kościuszki, przy dworku. nie mówiąc już o drzewach wyciętych w centrum pod bunkier - to się nazywa "odnawianie drzewostanu"

   • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

    vvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

    zamiast się wziąć za robotę to minusują....

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -10

  Cztery ogony

  Wszystko jasne. Chodzi o dużą kasę od miasta, którą chce przechwycić stowarzyszenie czy tam fundacja z sąsiedniej mieściny. Ok to wypuszczali kłamliwe informacje, żeby w złym świetle przedstawić Wojtyszki. Wiadomo, że hejt i wrzask, że niby krzywda się dzieje zwierzętom może poruszyć tzw. opinię. A nuż się uda i wtedy "kasa jest nasza". A tu klops, kiepska propaganda i kiepsko wyszło. Teraz podwinąć kity i do budy.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Polka

   Człowieku o czym ty mówisz,. Byłeś lub byłaś? Nie bo tam tylko urzędasy I jej znajomi wchodzą, a no tak i kilku pracowników pożal się Boże. Kontrole przy kawce, pewnie co tam sprawdzać jak żyją zwierzęta, przecież to podatnicy płacą nie oni.. WidziałamWojtyszek, sikają ze strachu pod siebie, inne skóra I kość Drugie Radysy... Tylko kasa dla urzędasów się liczy.. Nie promują zwierząt, nie wpuszczają wolontariuszy, osób prywatnych. Spróbuj adoptowac zwierzaka, to zobaczysz albo ci go nie wydarza albo miesiącami rezerwacja bo kasa musi co miesiąc z gminy wpłynąć.. Otwórz oczy to osoby prywatne wyciągają z tego bagna zwierzęta, opłacają ich leczenia itd.. Więc jak nie wiesz to się pisz..

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -2

   Polka

   Zapraszam do tej mordowni.. Ach przepraszam tam ludzi nie wpuszczają.... Chyba że portfel gruby to może...

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -6

   Ja

   Stowarzyszenie nie dostaje żadnych pieniędzy ani z miasta ani z gminy. Jedyne o co walczy to o polepszenie warunków zwierząt w schroniskach a w Wojtyszkach niestety nie ma co liczyć na takie.

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

    Pęd do korytka

    Nie dostaje pieniędzy, bo nie ma podpisanej umowy z miastem a chciałoby i dlatego taka jazda po Wojtyszkach. Kontrola nie wykazała uchybień a wypuszczanie kłamstw i nie potwierdzonych niczym konkretnym informacji świadczy o jasnych intencjach - wyeliminowaniu konkurencji i dorwaniu się do źródełka. A gadka o polepszeniu życia zwierząt to taka gadka szmatką, by zyskać popularność.

    • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

     Polka

     Ciekawe w Radysach też wszystkie kontrole NIKU były pozytywne, bez żadnych zastrzeżeń i co... Polska zobaczyła co było w środku psy bez ogona i szczęk.. Człowieku nie wiesz o czym mówisz... Wojtyszki to jest fabryka do zarabiania pieniędzy kosztem zwierząt. Bo gminy mają gdzieś ich los a podatnicy płacą....

    • 3 miesiące temu | ocena +4 / -3

     Aa

     Nie dostałoby ponieważ nie jest schroniskiem. Wojtyszki miesiącami a nawet latami trzymają psy w ciasnych boksach bez spacerów, nie szukając im domów. Dla nich to biznes bo za każdego psa mają płacone więc po co się ich pozbywać. Im więcej psów tym więcej pieniędzy. Stowarzyszenie to zupełny wolontariat, zwierzęta są ogłaszane i bardzo szybko znajdują domy.