Reklama

Reklama

Uwaga mieszkańcy! To już ostatni moment na złożenie tej deklaracji, będą wysokie kary

Opublikowano: pt, 20 maj 2022 07:00
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Uwaga mieszkańcy! To już ostatni moment na złożenie tej deklaracji, będą wysokie kary - Zdjęcie główne

Uwaga mieszkańcy! To już ostatni moment na złożenie tej deklaracji, będą wysokie kary | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już ostatni moment na złożenie deklaracji dotyczącej wykorzystywanych źródeł ciepła i spalania paliw. Można to zrobić jedynie do końca czerwca, za niedotrzymanie terminu grożą wysokie kary pieniężne.

Reklama

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Ma wspierać działania w wymianie kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem. Baza CEEB ruszyła 1 lipca 2021 roku. Jeśli ktoś nie złoży deklaracji w odpowiednim terminie, może otrzymać karę grzywny wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków – mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych. Informacje o zainstalowanych źródłach ciepła muszą trafić do Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Kutno. 

- Deklaracje można złożyć zarówno w formie papierowej, w tym celu z wypełnionym dokumentem zapraszamy do Urzędu Miasta, a także w formie elektronicznej. Sposobem uwierzytelnienia będzie Profil Zaufany, E-dowód lub podpis kwalifikowany – wyjaśnia Joanna Walczak z wydziału Ochrony Środowiska w UM Kutno.

Deklaracja w formie elektronicznej dostępna pod adresem: https://ceeb.gov.pl/

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji, deklaracja zawiera następujące informacje:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  • adres e-mail (opcjonalnie).

 

Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do CEEB? Są to m.in.: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzony kuchenne, piecokuchnia, kuchnia węglowa, pompa ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Info: UM Kutno/własne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy