Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kutnie informuje, że ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć m.in. poprzez:
- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek) i koszul z długim rękawem
- stosowanie preparatów odstraszających (zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna)
- wybieranie jasnej odzieży na której łatwiej da się zauważyć kleszcza
Jeśli zauważymy na skórze kleszcza usuńmy go jak najszybciej specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą. Ujmijmy kleszcza przy samej skórze i pociągnijmy ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulując lub zgniatając. Jeśli usunięcie go sprawia trudności należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.
Owady te są niezwykle groźne. Choroby, które przenoszą mogą się przyczynić nawet do śmierci. Do najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Mogą przez bardzo długi czas przebiegać bezobjawowo, dlatego warto jak najlepiej się przed nimi zabezpieczyć. Najlepszą ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.