Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego domu
W okresie przedświątecznym i w czasie trwania samych świąt często nie ma nas w domach, dlatego policja apeluje, by nie pozostawiać otwartych drzwi wejściowych. Należy o tym pamiętać również wtedy, gdy jesteśmy w środku.
- Głośna muzyka, rzucenie się w wir domowych obowiązków przedświątecznych czy drzemka po ciężkim dniu często sprawiają, że nie słyszymy, kiedy ktoś naciśnie klamkę i wejdzie do mieszkania. Apelujemy również, by zamykać drzwi na klucz wychodząc na chwilę do piwnicy, sąsiada czy wyrzucić śmieci. Dodatkowo pamiętajmy, by nie pozostawiać torebek, portfeli, telefonów czy kluczyków do samochodu na komodach i półkach w pobliżu drzwi wejściowych, ponieważ złodziejowi wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby wejść do mieszkania i ukraść przedmioty, które znajdą się w jego bliskim zasięgu – przypomina mł. asp. Daria Olczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.
Należy też pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć nie tylko nasze domy i mieszkania, ale też budynki gospodarcze, piwnice i garaże.
- Najbardziej narażone na włamania czy kradzieże są mieszkania na parterze i najniższych piętrach, dlatego nie zostawiaj otwartych ani uchylonych okien i drzwi balkonowych pod swoją nieobecność. Uchylone okno czy drzwi balkonowe nie jest dla złodzieja żadną przeszkodą – podkreśla mł. asp. Daria Olczyk.
Warto pamiętać, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w naszej okolicy.
- Reaguj, gdy usłyszysz hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów, oraz gdy zobaczysz, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać – apeluje kutnowska policja.
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa należy również pamiętać w trakcie robienia świątecznych zakupów.
Okres świąt, czyli "żniwa" dla kieszenkowców
- W sklepach stacjonarnych, bazarach, środkach komunikacji publicznej, targach, podczas świątecznych jarmarków, wszędzie tam gdzie są większe skupiska ludzi pojawiają się też kieszonkowcy. To właśnie tłok wykorzystują jako osłonę swojej działalności. Nie wyróżniają się niczym specjalnym. Często działają w grupach. Bądźmy czujni, kiedy ktoś idąc handlowym pasażem nas ,,potrąci”. To może być zaaranżowane przez kieszonkowca, który potykając się o nas, wykorzysta ten moment by zabrać niezabezpieczony odpowiednio portfel czy telefon komórkowy. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy – mówią policjanci.
Mundurowi apelują, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy, a jeśli już jesteś zmuszony mieć ją przy sobie to nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu.
Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponuj go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymaj swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
- W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy. Pamiętaj, że możesz dać okazję do świętowania przestępcom nawet nie wychodząc z domu! - przypominają policjanci.
Przed świętami chętniej robimy zakupy online, licząc na tańsze zakupy i ,,dobre okazje”. Zachowaj czujność i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, że internetowe zakupy oprócz wygodnej formy i możliwości wyboru najatrakcyjniejszych ofert niesie zagrożenie działalnością przestępców.
Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płać po otrzymaniu zamówionego towaru.
Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wchodź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
Unikaj także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowaj dla pewności korespondencję ze sprzedawcą.
Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnij się, czy nic nie wzbudza twoich wątpliwości. Płatności dokonuj wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikaj wykonywania ich w miejscach publicznych.
- Nigdy nie udostępniaj swojego numeru PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Ostrożnie korzystaj z najnowszych rozwiązań techniki, a indywidualne dane do logowania zachowaj dla siebie i nikomu ich nie udostępniaj – dodają mundurowi.
Poniżej listy gończe ze strony Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. Wystawiono ja za osobami, które mają na swoich sumieniach kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, a niektórzy również inne przestępstwa.
Osoby które posiadają informację na temat miejsca pobytu osoby poszukiwanej proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kutnie, ul. Toruńska 14 lub telefonicznie na numer 997.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.